18 Նոյեմբեր 2009 - 10:31 AMT
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ներդրումային ծրագրերի ընդհանուր ծավալը 20058-2009թթ. կազմել է 3 653,3 մլն ռուբլի: ՀԿԵՈւ կոնցեսիոն պարտավորությունների կատարումը 2008-2009թթ. կկազմի 100,2 տոկոս, հաղորդում է ընկերության մամալո ծառայությունը, հղում անելով «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Շեւկեթ Շայդուլինի վրա:
Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, կոնցեսիոների գործունեության ընդհանուր խնդիրն է Հայաստանի երկաթուղու շահագործումը, ինչպես նաեւ կոնցեսիոն ակտիվների ու շարժակազմի վերանորոգումն ու անհրաժեշտ բարելավումը: Դրված խնդիրները կատարելու նպատակով ՀԿԵՈւ-ն իրականացնում է ներդրումային ծրագրեր, որոնց ընդհանուր քանակը 2008-2000 որոշված է 14,5 մլրդ ռուբլու սահմաններում:
Ըստ գլխավոր տնօրենի, 2008-ին ՀԿԵՈւ առաջնային գործունեությունը կապված էր շարժակազմի արդիականացման հետ, որն այդ թվում նախատեսվում է նաեւ ենթակառուցվածքների սպասարկման համար: 2009թ. ՀԿԵՈւ-ի համար առաջնային կդառնա ուղիների արդիականացումը:
Ներդրումային գործունեության մեկնարկից ի վեր 2009թ 01.10- դրությամբ, փաստացի ֆինանսավորումը կազմել է 3,3 մլրդ ռուբլի, որից 1,7 մլրդ ռուբլին գնացել է շարժակազմի վերանորոգման, իսկ 1,65 մլրդ ռուբլին` ենթակառուցվածքների վերանորոգմանն ու բարելավմանը:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն «Ռուսասկան երկաթուղի» ԲԲԸ-ի 100-տոկոսանոց դուտսր-ձեռնարկությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն 30 տարով փոխանցվել է «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարաման 2008թ. փետրվարի 13-ին կնքված պայմանագրով, 10 տարով այն երկարացնելու իրավունքով:

The total cost of the investment program of “South Caucasus Railways” in 2008-2009 amounted to 3 653.3 million rubles. Implementation of commitments under the Concession contract for the same period amounted to 100.2%, press service of the company reports with reference to Director General of the South Caucasus Railways Shevket Shaydullin.
SCR implements 14.5 billion rubles worth investment program between 2008 and 2038. (12 AMD per 1 ruble).
According to director general, in 2009, the main priority for SCR investment program will be modernization of infrastructure management.
Since the beginning of operations (June 1, 2008), the concessionaire, in accordance with the concession contract must invest 1.9 billion rubles in the infrastructure and rolling stock by the end of the third quarter of 2009. 2.08 billion rubles worth investments were made. 0.84 billion rubles were invested for modernization of the infrastructure, 1.24 billion rubles (with track equipment) were spent for modernization of rolling stock. In 2008-2009 actual funding amounted to 3.3 billion rubles, including 1.7 billion rubles to upgrade rolling stock and 1,65 billion rubles to repair and improve the infrastructure.