Նոյեմբերի 18-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության «Հայաստանի փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնում» տեղի է ունեցել «5D-Construction ծրագրային փաթեթի» շնորհանդեսը, որն իրականացվում է Գյումրու տեխնոպարկի գործունեության իրականացման պետական աջակցության 2008թ. ծրագրի «Դրամաշնորհներ գիտահետազոտական ծրագրերի համար» միջոցառման շրջանակներում: Հրավիրված էին ՀՀ շինարարական ընկերություններ, ինչպես նաեւ շահագրգիռ կողմեր:
«Ֆայվ դայմենշընս» ՍՊԸ-ն է մշակել նախահաշիվների կազմման եւ շինարարական կազմակերպության գործունեության վարման եւ մոնիտորինգի «5D-Construction ծրագրային փաթեթը»: Ինչպես շնորհանդեսի ընթացքում լրագրողներին է հայտնել ընկերության տնօրեն Արիս Թումասյանը, այս ծրագրային փաթեթը կնպաստի նրան, որ շինարարական ընկերությունների մենեջերները կկարողանան առավել արդյունավետ հաշվարկել իրենց միջոցներն ու ժամանակը: Ըստ նրա, այս փաթեթը թույլ կտա նաեւ վերլուծել աշխատանքի շուկան: «Այդ ծրագրային փաթեթի շնորհիվ մենեջերը կարող է կազմել մնացորդային նախահաշիվներ, տալ շինարարության տեւողության կազմման, հսկողության իրական պատկեր, ժամանակի ցանկացած տիրույթում տալ շինարարության իրական պատկեր եւ այլն, քանի որ հաճախ առաջանում են չնախատեսված ծախսեր սխալ պլանավորման պատճառով»,-ասել է նա:
Ա.Թումանյանը հաղորդել է նաեւ, որ «5D-Construction ծրագրային փաթեթի» ապահավումը նախապատրաստվել է Microsoft ընկերության հետ համատեղ, ինչը թույլ կտա բարձրացնել նրա հասանելիությունը օգտվողների առավել լայն շրջանակների համար:

18 Ноябрь 2009 - 13:00 AMT
18 ноября в Национальном центре развития малого и среднего предпринимательства (НЦРМСП) Армении состоялась презентация «Программного пакета 5D-Construction», который был реализован в рамках программы «Гранты для научно-исследовательских работ» при содействии Министерства экономики Армении. Для участия в презентации были приглашены ведущие строительные компании Армении, а также заинтересованные стороны.
Данный программный пакет был разработан компанией «Файв Дайменшнс» и предусматривает составление предварительных подсчетов, управление и мониторинг самого процесса строительства. Как сообщил журналистам в ходе презентации директор компании Арис Тумасян, данный программный пакет будет способствовать тому, что менеджеры строительной компании, которые непосредственно занимаются управлением данного процесса, смогут максимально эффективно рассчитывать средства и время. По его словам, данный пакет также позволит проводить анализ рынка труда. «Благодаря этому программному пакету менеджер компании сможет постоянно проводить мониторинг своей деятельности и отслеживать текущие процессы, в частности, взаимосвязь бюджета и времени, поскольку нередко наблюдаются процессы, когда возникают непредвиденные расходы в результате неправильного планирования», – сказал он.
Арис Тумасян также сообщил, что программное обеспечение 5D-Construction было подготовлено совместно с компанией Microsoft, что позволит повысить ее доступность для более широкого спектра пользователей, а также при содействии НЦРМСП и Союза строителей Армении.