18 Նոյեմբեր 2009 - 13:28 AMT
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունում նոյեմբերի 18-ին կայացավ Թբիլիսի-Երեւան երկաթուղային գծի վերկանգնման տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրության հաշվետվության նախագծի շնորհանդեսը, հաղորդում է Նախարարության մամլո ծառայությունը: Եվրահանձնաժողովի ՏՐԱՍԵԿԱ ծրագրի շրջանակներում իրականցված Թբիլիսի-երեւան երկաթգծի վերկանգնման տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրության նախագծի աշխատանքները կատարվել են մեկ տարվա ընթացքում:
Ինչպես նշեց ծրագրի ղեկավարՋովաննի Մաստրանդեան,տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրության աշխատանքները շատ ծանր եւ աշխատատար են եղել, քանի որ երկաթգծին վերաբերող տվյալների որոշ մասը ընդհանրապես գոյություն չի ունեցել, իսկ պահպանվածն էլ արդեն շատ հնացած է եղել: Ծրագրիղեկավարը ներկայացրեցԵրեւանից մինչեւ Վրաստանի սահմանը 101 կմ երկարությամբ Թբիլիսի Երեւան երկաթգծի,վերականգնման հնարավոր երեք տարբերակները, ինչպես նաեւ Իջեւան Հրազդան երկաթգծի վերականգնմանայլընտրանքային տարբերակը:
Ըստ նրա, ե’ւ դեպի Վրաստան, ե’ւդեպի Ադրբեջանգնացող երկաթգծերի վիճակը անմխիթար է, եւ նրանց շահագործման նորմալ վիճակը ապահովելու համար չափազանց մեծ աշխատանք է անհրաժեշտ կատարել : Ջ. Մաստրանդեան նշեց, որ կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք կդժվարացնեն երկաթգծի վերականգնմանեւ վերագործարկման աշխատանքները:
Այդ խնդիրները, մասնավորապես, կապված են երկաթգծի հատակագծի, որի շառավիղներինեղության պատճառով գնացքները դանդաղ են շարժվում, գծերի տեխնիկական վիճակի,լեռնային մի քանի կամուրջների վերակառուցման, ինչպես նաեւ ենթակառուցվածքների եւ ազդանշանային համակարգիչափազանց հանացած լինելու հետ:
Նա նշեց նաեւ, որ 101 կմ երկարությամբ Թբիլիսի-Երեւան երկաթգծից առավել վատ վիճակում է գտնվում 60 կմ-ը, իսկ 40-ը` ոչ այնքան: Հետեւաբար, ծրագրի ղեկավարը առաջարկեց այն վերականգնել ոչ ամբողջությամբ , այլ` մասնակի, ինչը կտեւի մոտ 6-8 տարի:
Շահագրգիռ գերատեսչություններին առաջարկվեց մինչեւ նոյեմբերի վերջը ներկայացնել առաջարկություններ եւ դիտողություններ ներկայացված հաշվետվության վերաբերյալ:

18 Ноябрь 2009 - 13:28 AMT
Министерство транспорта и связи Армении 18 ноября презентовало отчет проекта технико-экономического обоснования восстановления железной дороги Тбилиси-Ереван, сообщает пресс-служба Министерства. Работы по проектe ТЭО были осуществлены в течение года в рамках программы ЕС – ТРАСЕКА.
Как отметил руководитель программы Джованни Мастрандеа, работы по подготовке ТЭО были очень сложными и объемистыми, поскольку часть данных, относящихся к железной дороге, полностью отсутствовали, а имеющиеся – уже устарели. В ходе презентации он представил три возможных варианта восстановления железной дороги от Еревана до грузинской границы, протяженностью в 101 км, в том числе и альтернативный вариант восстановления железной дороги Иджеван-Раздан.
По его словам, железные дороги, ведущие как к Грузии, так и к Азербайджану, находятся в плачевном состоянии и для их восстановления необходимо проделать огромные работы.
В частности он отметил, что в наихудшем состоянии находится 60 км из 101 км общего пути железной дороги Тбилиси-Ереван, а 40км – в не очень плохом. В силу чего руководить предложил восстановить не весь путь, а его часть, что займет 6-8 лет.
Заинтересованным ведомствам было предложено до конца ноября текущего представить предложения и замечания в отношении представленной отчетности.