««Եվրոպական երկրների երաույն վերահսկիչ ատյանների միջազային կազմակերպությունների` EUROSAI նպատակն է իրականացնել վերահսկողություն բոլոր այն ոլորտներում, որտեղ հնարավոր են կոռուպցիայի դրսեւորումներ», – հայտարարել է EUROSAI -ի նախաահ, Լեհաստանի երաույն վերահսկիչ պալատի ղեկավար Յացեկ Յազերսկին` Հայաստանի վերահսկիչ պալատի նախաահ Իշխան Զաքարյանի հետ ՀՀ ԱԺ -ում համատեղ անցկացրած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
EUROSAI-ի ղեկավարի խոսքերի համաձայն, շատ կարեւոր է, որ կազմակերպության անդամ երկրները վերահսկողություն իրականացնելիս կիրառեն EUROSAI-ի մշակած միանման ստանդարտները: Նա նկատեց, որ այդ ստանդարտների իրաործման շնորհիվ հնարավոր կլինի ստուումների արդյունքները համեմատել տարբեր երկրներում:
Խոսելով, Լեհաստանում անցկացրած ստուումների մասին, նա նշեց, որ Լեհաստանի բարձրաույն վերահսկողության պալատը միշտ ստուել է, թե արդյոք ոյություն պայմանները համաործակցում են կոռուպցիոն ռիսկերին: «Մենք օրենսդրությունն ստուում ենք նաեւ այն բանի համար, որպեսզի բացառենք օրենսդրական վավերարերը, որոնք համատեղ ործում են կոռուպցիոն ռիսկերի հետ», – ընդծել է Յազերսկին:

“Целью Организации высших контрольных палат европейских стран – EUROSAI является осуществление контроля во всех сферах с точки зрения коррупции”, – заявил на совместной пресс-конференции в НС РА с председателем Контрольной палаты Армении Ишханом Закаряном председатель EUROSAI, глава Высшей контрольной палаты Польши Яцек Язерский.
По словам главы EUROSAI, очень важно, чтобы страны-члены организации в деле проведения контроля использовали разработанные EUROSAI одинаковые стандарты. Он заметил, что благодаря реализации этих стандартов будет возможно сравнить результаты проверок в разных странах.
Говоря о проведенных проверках в Польше, он отметил, что Высшая контрольная палата Польши всегда проверяла, насколько содействуют существующие условия коррупционным рискам. “Мы проверяем также законодательство для того, чтобы исключить существование законодательных актов, содействующих коррупционным рискам”, – подчеркнул Язерский.