««Եվրոպական երկրների երաույն վերահսկիչ ատյանների միջազային կազմակերպությունների` EUROSAI նպատակն է իրականացնել վերահսկողություն բոլոր այն ոլորտներում, որտեղ հնարավոր են կոռուպցիայի դրսեւորումներ», – հայտարարել է EUROSAI -ի նախաահ, Լեհաստանի երաույն վերահսկիչ պալատի ղեկավար Յացեկ Յազերսկին` Հայաստանի վերահսկիչ պալատի նախաահ Իշխան Զաքարյանի հետ ՀՀ ԱԺ -ում համատեղ անցկացրած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
EUROSAI-ի ղեկավարի խոսքերի համաձայն, շատ կարեւոր է, որ կազմակերպության անդամ երկրները վերահսկողություն իրականացնելիս կիրառեն EUROSAI-ի մշակած միանման ստանդարտները: Նա նկատեց, որ այդ ստանդարտների իրաործման շնորհիվ հնարավոր կլինի ստուումների արդյունքները համեմատել տարբեր երկրներում:
Խոսելով, Լեհաստանում անցկացրած ստուումների մասին, նա նշեց, որ Լեհաստանի բարձրաույն վերահսկողության պալատը միշտ ստուել է, թե արդյոք ոյություն պայմանները համաործակցում են կոռուպցիոն ռիսկերին: «Մենք օրենսդրությունն ստուում ենք նաեւ այն բանի համար, որպեսզի բացառենք օրենսդրական վավերարերը, որոնք համատեղ ործում են կոռուպցիոն ռիսկերի հետ», – ընդծել է Յազերսկին:

“European Organization of Supreme Audit Institutions (EUROSAI) has a goal to establish anti-corruption control in all spheres,” Head of Poland’s Supreme Control Chamber Yatsek Yazersaky told a joint conference organized in RA National Assembly with Head of Armenian Control Chamber Ishkhan Zakaryan.
At that he stressed the importance of EUROSAI member states’ using uniform quality standards which help compare check-up results in different state.
With regard to his country, Yazersaky noted that Polish Supreme Control Chamber always checked correspondence between existing conditions and corruptive risks. “We also check the legislation to rule out possibility of legal acts increasing corruption risks,” he stressed.