«Հարավ-Կովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ արտաքին կապերի եւ մոնիթորինգի, վարչական մարմինների հետ կապի ծառայության տրամադրած տվյալների համաձայն, 2008-2009 թթ. ճանապարհի ծավալային ցուցանիշները վկայում են ընկերության ներդրումային քաղաքականության արդյունավետության մասին, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
2008-2009 թթ. ներդրումային ծրագրի ծախսերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 3.653.3 մլն. ռուբլի: Ներդրումային գործունեության արդյունք են ճանապարհի տեխնիկատնտեսական բարձր ցուցանիշները: Սպասվում է, որ Կաքավազոր-Հրազդան, Վարդենիս- Զոդ, Շորժա-Վարդենիս, Ծովագյուղ-Շորժա, Սեւան-Ծովագյուղ, Ծաղկունք- Սեւան, Հրազդան-Ծաղկունք հատվածներում Ճանապարհների վերանորոգումը հնարավորություն կտա մեծացնելու գնացքների արագությունը 25-40 կմ/ժամ-ից մինչեւ 30/45 կմ/ժամ:
Մինչեւ 2009 թ. վերջ ծրագրվում է վերանորոգել Գյումրիի եւ Երեւանի գնացքաքարշերի պահեստները (դեպո): Նախատեսվում է նաեւ արդիականացնել բեռնավորման օպերատիվ վարչության ավտոմատացման համակարգի, տեղեկատվական համակարգի, կապի ցանցի եւ վարչական շենքերի եւ այլ շինությունների վերանորոգումը (2849,8 կմ) :
«Հարավ-Կովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ -ն «Ռուսական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի 100 տոկոս դուստր ընկերությունն է: «Հայկական երկաթուղիներ» ՓԲԸ հանձնվել է «ՀԿԵ» ՓԲԸ վարչությանը, համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին ստորագրված կոնցեսիոն պայմանագրի: Կոնցեսիոն վարման ժամկետը 30 տարի է` 10 տարի երկարաձգելու իրավունքով:

Согласно данным, предоставленным Службой по связям с административными органами, по внешним связям и мониторингу ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», объемные показатели дороги на 2008-2009 гг. свидетельствуют об эффективности проводимой компанией инвестиционной политики, сообщает пресс-служба компании.
Общий объем затрат инвестиционной программы на 2008-2009 гг. составил 3 653,3 млн. руб. Результатом инвестиционной деятельности стало повышение технико-экономических показателей дороги. Ожидается, что произведенный подъемочный ремонт пути на участках Какавадзор-Раздан, Варденис-Зод, Шоржа-Варденис, Цовагюх-Шоржа, Севан-Цовагюх, Цахкунк-Севан, Раздан-Цахкунк позволит увеличить скорость поезда с 25-40 км/час до 30-45 км/час.
До конца 2009 г. планируется ремонт зданий локомотивных депо Гюмри и Еревана. Также предусмотрены модернизация информационной системы АСОУП (автоматизированная система оперативного управления перевозками), сети ВОЛС (волоконно-оптическая линия связи) и ремонт комплекса административных зданий и прочих зданий и сооружений (2849,8 кв.м).