20 Նոյեմբեր 2009 - 08:59 AMT
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել եւ վերլուծության է ենթարկվել «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2009թ.-ի սեպտեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2009թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 325 հարկ վճարողների ցանկի, որի արդյունքում պարզվել է հետեւյալը.
1. Իրացումից հասույթի, ներմուծման եւ արտահանման ծավալների ցուցանիշների առումով 2009թ.-ի սեպտեմբեր ամսին նախորդ տարվա սեպտեմբեր ամսվա նկատմամբ պատկերը անփոփոխ է եւ ինչպես հաշվետու տարվա նախորդ ամիսներին ունի նվազման տենդենց:
Մասնավորապես.
Իրացումից հասույթի ցուցանիշը 2009թ.-ի սեպտեմբեր ամսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ նվազել է 11.3 %-ով եւ կազմել 162.1 մլրդ. դրամ: Այս ցուցանիշը ավելի ցայտուն է արտահայտված «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Մաքուր երկաթի գործարան», «Գրանդ-Տոբակո Հայ-Կանադական ՀՁ», «Արմենիան քափըր փրոգրամ», «Միկմետալ», «Արմենիան Մոլիբդեն Փրոդաքշն», «Երեւանի կոնյակի գործարան» եւ «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ընկերությունների մոտ, որոնց իրացումից հասույթը ընդհանուր առմամբ այս տարվա սեպտեմբերին նախորդ տարվա սեպտեմբեր ամսվա նկատմամբ նվազել է մոտ 12.6 մլրդ. դրամով:

Комитет по госдоходам при правительстве Армении опубликовал «Анализ обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за сентябрь 2009 года». Мониторинг был проведен среди 325 крупнейших налогоплательщиков Армении по итогам сентября 2009 года.
Согласно данным анализа, темпы роста выручки от реализации крупнейших налогоплательщиков в сентябре 2009 года составили 162,1 млрд. драмов, сократившись на 11,3% по сравнению с сентябрем 2008 года.
Показатель роста выручки от реализации наиболее ярко был выражен в таких компаниях, как «Зангезурский медно-молибденовый комбинат», «Завод чистого железа», «Грант-Тобако армяно-канадское СП», «Микметалл», «Армениан Молибден Продакшн», «Ереванский коньячный завод», «Агаракский медно-молибденовый комбинат.
В «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за сентябрь 2009 года» также отмечается, что выручка от реализации продукции этих компаний в сентябре 2009 года по сравнению с аналогичным периодом 2008 года сократилась на 12,6 млрд. драмов.