20 Նոյեմբեր 2009 - 14:43 AMT
Լիտվան ողջունում է Ցյուրիխում Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման եւ սահմանի բացման մասին Արձանագրությունների ստորագրումը: Այդ մասին այսօր Երեւանում Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց Լիտվայի ԱԳՆ ղեկավար Վիգաուդաս Ուշացկասը:
Լիտվայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ավելացրեց նաեւ, որ պաշտոնական Վիլնյուսն օժանդակում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ երկխոսության շարունակությունը, եւ հույս հայտնեց, որ բանակցային գործընթացը կհանգեցնի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը:
«Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումը կարեւոր ու զգայուն հարց է ոչ միայն Երեւանի ու Բաքվի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի համար»,- ընդգծեց Լիտվայի ԱԳՆ ղեկավարը:
Խոսելով Վրաստանի ու Լիտվայի կողմից առաջարկված 3+3 ձեւաչափի մասին, որը ներառում է Հարավային Կովկասի ու մերձբալթյան երեքական պետություններ, Վիգաուդաս Ուշացկասը նկատեց, որ այդ ձեւաչափը բաց է նաեւ Թուրքիայի համար:
«Թուրքիան կարեւոր դեր է խողում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում: Այժմ 3+3 ձեւաչափը չկա, բայց եթե տարածաշրջանում շարունակվեն դրական գործընթացները, ապա 3+3+1 ձեւաչափը կարող է իրագործվել»,- ասաց Լիտվայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
3+3 ձեւաչափը ներառում է Հարավային Կովկասի երեք երկրները` Ադրբեջանը, Հայաստանն ու Վրաստանը եւ երեք մերձբալթյան պետությունները` Լատվիան, Լիտվան ու Էստոնիան:

Литва приветствует подписание Протоколов между Арменией и Турцией в Цюрихе об установлении дипломатических отношений и открытии границы Об этом в Ереване на совместной с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном пресс-конференции заявил министр иностранных дел Литвы Вигаудас Ушацкас.
Глава внешнеполитического ведомства Литвы также добавил, что официальный Вильнюс поддерживает продолжение диалога между Арменией и Азербайджаном, и выразил надежду, что переговорный процесс приведет к урегулированию карабахского конфликта.
«Это важный и чувствительный вопрос не только для Еревана и Баку, но и для всего региона», – подчеркнул глава МИД Литвы.
Говоря о предложенном Грузией и Литвой формат 3+3, включающий три страны Южного Кавказа и три прибалтийских государства, Вигаудас Ушацкас заметил, что этот формат открыт и для Турции.
«Турция играет важную роль в регионе Южного Кавказа. Сейчас формата 3+3 нет, но если позитивные процессы в регионе продолжатся, то формат 3+3+1 может осуществиться»,- сказал глава внешнеполитического ведомства Литвы.
Формат 3+3 включает три страны Южного Кавказа – Азербайджан, Армению и Грузию – и три прибалтийских государства – Латвию, Литву и Эстонию.