«Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունները ընթանում են ԼՂՀ-ի կարգավիճակի շուրջ, որը չի կարող լիանել ավելի ցածր քան հիմա: Հայկական դիվանագիտության գլխավոր խնդիրն է հանդիսանում ԼՂՀ-ն կարգավիճակի հարցի լուծումը», – հայտարարել է նոյեմբերի 20-ն կայացած ՀՀ խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքերով, ներկայումս կարելի է փաստել Հայաստանի դեմ ուղղված ադրբեջանական տեղեկատվական պատերազմի թուլացումը, որը կապված է այն բանի հետ, որ ԵԱՀԿ-ն հակամարտության կողմերից ակնկալում է ակտիվ աջակցություն բանակցային գործընթացին:
Խոսելով Մյունխենում կայանալիք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման մասին, Սաֆարյանը նշել է դրա կարեւորությունը, սակայն ադրբեջանական կողմը արդեն հայտարարում է, որ Հայաստանը չի գնա ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը համաձայնության միջոցով:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հրավերով (ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Ռուսաստան), նոյեմբերի 22-ն Մյունխենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ տեղի կունենա հանդիպում:

20 Ноябрь 2009 - 16:02 AMT
«Переговоры по нагорно-карабахскому урегулированию идут вокруг статуса НКР, который не может быть ниже нынешнего. Главной задачей армянской дипломатии на сегодняшний день является решение вопроса статуса Нагорного Карабаха», – заявил в пятницу 20-го ноября во время брифинга в парламенте РА депутат фракции партии «Процветающая Армения» Арам Сафарян.
По словам Сафаряна, на данный момент можно зафиксировать ослабление азербайджанской информационной войны против Армении, которая связана тем, что ОБСЕ ожидает от сторон конфликта активного содействия переговорному процессу.
Говоря о предусмотренной встрече президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Мюнхене, Сафарян отметил, что она очень важна, хотя азербайджанская сторона уже сейчас заявляет, что Армения не пойдет на урегулирование нагорно-карабахского вопроса путем консенсуса.
По приглашению стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ (США, Франции и России) по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, 22 ноября в резиденции генерального консула Франции в Мюнхене состоится шестая в этом году встреча президентов Армении и Азербайджана.