23 Նոյեմբեր 2009 - 11:18 AMT
«Արմենբրոկը» շահագրգռված է վեց ընկերությունների բաժնետոմսերի տեղաբաշխմամբ, որոնք սեփականաշնորհվելու են ֆոնդային բորսայի միջնորդությամբ
Արդեն կա IPO վեց ընկերությունների իրականացման ծրագիրը, որոնք սեփականաշնորհվելու են Հայաստան NASDAQ OMX ֆոնդային բորսայի միջնորդությամբ, Երեւանում լրագրողներին հայտնել է ներդրումա-կոնսալտինգային եւ բրոկերային «Արմբրոկ» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Քայֆաջյանը: Նրա խոսքերով. «Հայաստանի կառավարությունը եւ մյուս հոգաբարձուները ակտիվորեն մասնակցում են այդ գործընթացին եւ, հուսով եմ, որ այդ վեց ընկերությունները դառնալու են IPO առարկան»:
Դրա հետ կապված նա ավելացրեց նաեւ, որ հրապարակային սեփականաշնորհման կազմակերպման համար համապատասխան փաստաթղթերը պատրաստ լինելուց հետո, «Արմենբրոկը» կքննարկի, թե այդ ընկերությունները հաճախորդների համար արդյոք գրավիչ են: «Եթե այդ ընկերությունները մեր շահերի համար գրավիչ լինեն, ապա մենք կմասնակցենք այդ ընկերությունների բաժնետոմսերի տեղաբաշխմանը», – ասաց նա: Արամ Քայֆաջյանը նշեց, որ ներդնողներին առաջին հերթին հետաքրքրում են այդ ընկերությունների ֆինանսական հաշվետվությունները, չնայած, որ ընկերությունների անունները նույնպես դեր են խաղում:
2009 թ. սեպտեմբերի 23-ի նիստի ժամանակ Հայաստանի կառավարությունը առաջին անգամ թույլատրեց վեց ընկերությունների սեփականաշնորհումը` 100 տոկոս պետտուրքով, դրանց բաժնետոմսերը Հայաստան NASDAQ OMX բորսայում ցուցադրելով: Այս միջոցով կսեփականաշնորհվի վեց ընկերություն. քաղաքաշինության գիտահետազոտական եւ նախագծային ինստիտուտը, «Ատոմսերվիս» ընկերությունը, «Ընդերքաբան», «Ջրամատակարարման Երեւանի տեղամասը», ինչպես նաեւ «Կապուտակ» (Սեւան) եւ «Նարեկ» (Գյումրի) հանգստյան տները:

Программа реализации IPO шести компаний, которые будут приватизированы посредством фондовой биржи NASDAQ OMX Армения, уже есть, сообщил журналистам в Ереване генеральный директор инвестиционно-консалтинговой и брокерской компании АОА «Арменброк» Арам Кайфаджян. По его словам, правительство Армении и другие попечители активно участвуют в этом процессе, и, я надеюсь, что все эти шесть компаний станут предметом IPO».
В связи с этим он также добавил, что после того, как будут готовы соответствующие документы для организации публичной приватизации, «Арменброк» рассмотрит, насколько эти компании привлекательны для ее клиентов. «Если эти компании будут привлекательны для наших инвесторов, то мы примем участие в размещении акций этих компаний», – сказал он. Арам Кайфаджян отметил, что инвесторов в первую очередь интересуют финансовые отчеты этих компаний, несмотря на то, что название компаний также играет свою роль.
Правительство Армении на заседании 23 сентября 2009 года впервые разрешило приватизацию шести компаний со 100% госдолей путем выставления их акций на бирже NASDAQ OMX Армения. Подобным способом будет приватизировано шесть компаний: Научно-исследовательский и проектный институт градостроительства, компании «Атомсервис», «Недролог», «Ереванский участок водоснабжения», а также дома отдыха «Капутак» (Севан) и «Нарек» (Гюмри).