Հայկական բարձր տեխնոլոգիաների տարածաշրջանային ArmTech կոնգրեսը կանցնի 2010թ. հունիսին Ֆրանսիայում, հաղորդել է Հայկական զարգացման գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը` հանդես գալով «ArmTech 2009-ը որպես հարթակ Հայաստանում տնտեսության գիտատար ճյուղերի զարգացման համար» զեկույցով Երեւանում ընթացող «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» 3-րդ ամենամյա համաժողովում:
Նրա գնահատականներով, ArmTech 2009-ը որակապես տարբերվում էր նախորդ կոնգրեսներից, քանի որ հետեւյալ նպատակներ էր հետապնդում` ողջ աշխարհին ներկայացնել Հայաստանի հաջողությունները ՏՏ ոլորտում, նեգրավել ներդրողներին ու գործընկերներին, փոխձի փոխանակում անցկացնել սփյուռքահայ մասնագետների հետ: «Հենց ելնելով այդ գաղափարախոսությունից եւ նպատակներից, ArmTech 2009-ը անցկացվեց ԱՄՆ-ի Սիլիկոնյան հովտում»,-ասել է նա:
Բացի այդ, ըստ Հարությունյանի, ArmTech 2009-ի կազմակերպիչները ներկայացրեցին նաեւ ՀՀ նվաճումները կենսատեխնոլոգիաների ոլորտում, վերականգնվող եւ «կանաչ» էներգետիկայի, հեռահաղորդակցությունների ոլորտներում:
Գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ ArmTech 2009-ը հարթակ հանդիսացավ գիտելիքի վրա հիմնված տնտեսության զարգացման, ինչպես նաեւ օրենսդրական հիմքերի ձեւավորման համար, ինչը կբարձրացնի Հայաստանի մրցունակությունը միջազգային շուկայում եւ կնպաստի բարենպաստ գործարար-միջավայրի ձեւավորմանը եւ ենթակառուցվածքների զարգացմանը: «Կոնգրեսը թույլ տվեց համակարգել կառավարության հետագա քայլերը եւ նախանշել դրանց լուծման ուղիները հաջորդ տարվա ընթացքում»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Ռ.Հարությունյանը, գլոբալ կոնգրեսների անցկացման հետ միասին, ՀՀ կառավարությունը կարեւորում է նաեւ տարածաշրջանային կոնգրեսների կազմակերպումը, եւ հաջորդ ArmTech 2010-ը կանցնի Ֆրանսիայում:
Երրորդ գլոբալ կոնգրեսը, նվիրված բարձր տեխնոլոգիաների զարգացմանը, անցավ Սան Խոսեում (ԱՄՆ) նոյմեբերի 4-8-ը, որին մասնակցեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սրագսյանը եւ նրա գլխավորած պատվիրակությունը:

Региональный конгресс армянских высоких технологий – ArmTech (Armenian Technology Congress) пройдет в июне 2010 года во Франции, сообщил генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян, выступая с докладом «ArmTech 2009 – площадка глобального развития наукоемкой экономики Армении» на 3-ем ежегодном форуме конкурентоспособности информационных технологий Армении в Ереване.
По его оценкам, ArmTech 2009 качественно отличался от предыдущих конгрессов, поскольку преследовал следующие цели: представить успехи Армении в сфере информационных технологий всему миру, привлечь инвесторов и партнеров, а также обменяться опытом между специалистами из Диаспоры. «Именно исходя из этих идеологий и целей, ArmTech 2009 был проведен в Силиконовой долине в США», – сказал он.
Помимо этого, по словам Арутюняна, организаторы ArmTech 2009 представили на конгрессе также достижения Армении в сфере биотехнологий, возобновляемой и «зеленой» энергетике, телекоммуникаций.
Гендиректор особо подчеркнул, что ArmTech 2009 стал площадкой для формирования экономики, основанной на знаниях, а также формирования законодательных основ, что повысит конкурентоспособность Армении на международном рынке и будет способствовать формированию благоприятной бизнес-среды и развитию инфраструктур. «Конгресс позволил скоординировать последующие шаги правительства и наметить пути их решения на следующий год», – сказал он.
Как отметил Роберт Арутюнян, одновременно с проведением глобальных конгрессов, правительство Армении придает важное значение организации региональных конгрессов, и следующий ArmTech 2010 планируется провести во Франции.
Третий глобальный конгресс, посвященный развитию высоких технологий, прошел в Сан-Хосе (США) с 4 по 8 ноября, в нем участвовал премьер-министр Армении Тигран Саркисян и возглавляемая им делегация.