Հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացումը Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու լծակների են վերածվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում: Այս մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ «Հայ դատի» կենտրոնական գրասենյակի քաղաքական հարցերով ղեկավար Կիրո Մանոյանը : Նրա խոսքերի համաձայն, այս ամենի պատճառն այն է, որ Թուրքիան հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը կապում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հետ:
«Բացի հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ղարաբաղյան հարցի կարգավորումից, մենք նաեւ ջանում ենք դուր գալ երրորդ կողմին` գերտերությունների ներկայացուցիչներին», – ասել է Կիրո Մանոյանը, ավելացնելով, որ հայ հասարակությունը պետք է ճնշում գործադրի հայաստանյան իշխանությունների վրա, որպեսզի նրանք զիջումների չգնան ո’չ ղարաբաղյան հարցում, ո’չ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման հարցում:
Հայ-թուրքական արձանագրություններին անդրադառնալով, Մանոյանը նշել է, որ Թուրքիան, ամենայն հավանականությամբ, կերկարաձգի արձանագրությունների վավերացման գործընթացը եւ, որ Հայաստանը ոչ թե պետք է սպասի, այլ պետք է հստակ արտահայտի իր դիրքորոշումն այդ հարցում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պատերազմական գործողությունների վերսկսմանը, Մանոյանն ասաց, որ Անկարան կաջակցի Բաքվին, բայց ռազմական գործողություններին անմիջական մասնակցություն չի ունենա:

Нормализация армяно-турецких отношений стала рычагом давления на Армении в урегулировании карабахского конфликта. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване глава Центрального офиса «Ай Дат» по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян. По его словам, причиной всего этого является то, что Турция увязывает процесс нормализации армяно-турецких отношений с процессом урегулирования карабахского конфликта.
“Кроме нормализации армяно-турецких отношений и урегулирования карабахского конфликта, мы еще пытаемся понравиться третей стороне – представителям сверхдержав”- отметил Киро Маноян, добавив, что армянское общество должно оказать давление на армянские власти, чтобы они не пошли на уступки ни в карабахском вопросе, ни в нормализации отношений между Арменией и Турцией.
Обращаясь к армяно-турецким Протоколам, Маноян отметил, что Турция, скорее всего, попытается затянуть с процессом ратификации Протоколов, и что Армения не должна находиться в состоянии ожидания, а четко высказать свою позицию в этом вопросе.
Что касается возможности возобновления военных действий между Арменией и Азербайджаном, то Маноян сказал, что Анкара, скорее всего поддержит Баку, но не будет принимать прямого участия в военных действиях.