Հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացումը Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու լծակների են վերածվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում: Այս մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ «Հայ դատի» կենտրոնական գրասենյակի քաղաքական հարցերով ղեկավար Կիրո Մանոյանը : Նրա խոսքերի համաձայն, այս ամենի պատճառն այն է, որ Թուրքիան հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը կապում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հետ:
«Բացի հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ղարաբաղյան հարցի կարգավորումից, մենք նաեւ ջանում ենք դուր գալ երրորդ կողմին` գերտերությունների ներկայացուցիչներին», – ասել է Կիրո Մանոյանը, ավելացնելով, որ հայ հասարակությունը պետք է ճնշում գործադրի հայաստանյան իշխանությունների վրա, որպեսզի նրանք զիջումների չգնան ո’չ ղարաբաղյան հարցում, ո’չ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման հարցում:
Հայ-թուրքական արձանագրություններին անդրադառնալով, Մանոյանը նշել է, որ Թուրքիան, ամենայն հավանականությամբ, կերկարաձգի արձանագրությունների վավերացման գործընթացը եւ, որ Հայաստանը ոչ թե պետք է սպասի, այլ պետք է հստակ արտահայտի իր դիրքորոշումն այդ հարցում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պատերազմական գործողությունների վերսկսմանը, Մանոյանն ասաց, որ Անկարան կաջակցի Բաքվին, բայց ռազմական գործողություններին անմիջական մասնակցություն չի ունենա:

Normalization of Armenian-Turkish relations has become a lever of pressure on Armenia in the Karabakh conflict settlement, Giro Manoyan , head of the “Hay Dat” Central Office engaged in political issues of ARF Dashnaktsutyun, told a news conference in Yerevan today. According to him, Turkey links the process of normalization of Armenian-Turkish relations with the settlement of the Karabakh conflict.
“Besides the Armenian-Turkish reconciliation and Karabakh conflict settlement, we are still trying to please a third party – the superpowers, Giro Manoyan said, adding that the Armenian society must exert pressure on the Armenian authorities to prevent them from any concessions either in the Karabakh issue, or in the reconciliation process between Armenia and Turkey.
Touching upon the Armenian-Turkish Protocols, Mr. Manoyan mentioned that Turkey is likely to try to prolong the Protocol ratification process and Armenia should not wait but clearly declare its position.
Regarding the possibility of resumption of hostilities between Armenia and Azerbaijan, Mr. Manoyan said that Ankara is likely to support Baku, without direct involvement in hostilities.