24 Նոյեմբեր 2009 - 15:24 AMT
«Մինչ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների Մյունխենում կայացած հանդիպումը ես կասկածներ էի հայտնել առաջընթացի վերաբերյալ, ինչն էլ տեղի ունեցավ»,-Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:
Ըստ Մարտիրոսյանի, կուսակցությունն այդ հանդիպումից ակնկալիքներ չուներ, քանի որ Հայաստանի իշխանություններն ի վիճակի չեն միաժամանակ երկու գործընթաց վարել` հայ-թուրքական կարգավորումը եւ ղարաբաղյան գործընթացը: Նա նշել է, որ երկրի հիմնական ջանքերն այժմ ուղղված են Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացմանը, որից հետո միայն հնարավոր կլինի կազմել Արցախի խնդրի կարգավորման վերաբերյալ վերջնական փաստաթուղթը:
Ա.Մարտիրոսյանը նշել է, որ ըստ նրա, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններում ԼՂՀ կարգավիճակից բացի, քննարկվել է նաեւ ազատագրված տարածքների եւ Լաչինի միջանցքի խնդիրը: «Մեր կուսակցության համար, ազատագրված տարածքների հարցի նույնիսկ քննարկումն անթույլատրելի է համարում, քանի որ նրանք Լեռնային Ղարաբաղի անբաժան մասն են կազմում եւ նրանց ճակատագիրը պետք է լուծի այդ երկրի ղեկավարությունը»,-ասել է պատգամավորը:
Պատասխանելով լրագրողիՍարգսյան-Ալիեւ բանակցություններում քննարկվող հարցերի հավաստիության եւ աղբյուրների մասին հարցին` Մարտիրոսյանն ասել է, որ կոնկրետ փաստեր չունի: «Սակայն մեր հանդիպումներն այն մարդկանց հետ, որոնք մասնակցել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բանակցություններին, ինչպես նաեւ ՀՀԿ-ի մեր գործընկերների հայտարարությունները թույլ են տալիս մեզ նման եզրակացության գալ»,-ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահը:

“До встречи президентов Армении и Азербайджана в Мюнхене я выразил сомнение по поводу прогресса, что и произошло”, – отметил на пресс-конференции в Ереване председатель правления партии “Наследие”, депутат НС РА Армен Мартиросян.
По словам Мартиросяна, у партии от этой встречи не было никаких ожиданий, поскольку власти Армении не в состоянии вести одновременно два процесса – нормализацию армяно-турецких отношений и карабахское урегулирования. Он заметил, что основные усилия страны сейчас направлены на ратификацию армяно-турецких Протоколов, только после чего станет возможным составить окончательный документ по урегулированию арцахской проблемы.
Армен Мартиросян отметил, что на его взгляд, в переговорах между Арменией и Азербайджаном кроме вопроса статуса НКР, обсуждается также проблема освобожденных территорий и Лачинского коридора. “Для нашей партии, какое-либо обсуждение о возврате освобожденных территорий недопустимо, так как они являются неотъемлемой частью Нагорного Карабаха и их судьбу должно решать руководство этой страны”, – подчеркнул депутат.
Отвечая на вопрос журналистов о достоверности и источнике информации о вопросах, обсуждаемых на переговорах Саргсян-Алиев в Мюнхене, Мартиросян ответил, что конкретными фактами не владеет. “Но наши встречи с людьми, которые принимали участие в переговорах между Арменией и Азербайджаном, а также заявления коллег из Республиканской партии Армении позволяют нам прийти к такому заключению”, – подчеркнул председатель правления “Наследие”.