24 Նոյեմբեր 2009 - 15:57 AMT
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Հարավարեւելյան Եվրոպայի, Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրների գծով բիզնես խմբի տնօրեն Օլիվյե Դեկամպը ժամանել է Հայաստան` ծանոթանալու համար բանկի ընթացիկ գործունեությանը Հայաստանում եւ հետճգնաժամային շրջանում նրա վերականգնմանը նպաստելու նպատակով: «Հայաստան ժամանելուս գլխավոր պատճառն այն էր, որ ես ցանկանում էի ծանոթանալ, թե ինչպես է Հայաստանը մեծ հաջողությամբ հաղթահարում համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքները, եւ ինչպես կարող ենք մենք նպաստել նրան այդ գործընթացում, որպեսզի նա նվազագույն կորուստներով դուրս գա ճգնաժամից»,-լրագրողներին է ասել Դեկամպը Երեւանում: Ըստ նրա, եթե Հայաստանը համեմատենք բազմաթիվ այլ երկրների հետ, որոնք հաղթահարում են ճգնաժամը, կարող ենք նշել մի քանի դրական ասպեկտներ: «Առաջինը, ՀՀ բանկային համակարգը կայուն եղավ ռեցեսիայի հանդեպ բարձր լիկվիդայնության եւ կապիտալիզացիայի շնորհիվ: Դա Կենտրոնական բանկի տարիներ շարունակ վարած կոշտ քաղաքականության արդյունք է»,-ասել է ՎԶԵԲ-ի բիզնես խմբի տնօրենը:
Բացի այդ, ըստ Դեկամպի, ՀՀ կառավարությունը «բավարար դաշտ ուներ մանեւրելու համար»` միջազգային կառույցներից (ԱՄՀ, ՀԲ) եւ ՌԴ-ից վարկեր ստանալու համար, ինչպես նաեւ ՀՀ ֆինանսների նախարարության կոշտ քաղաքականության շնորհիվ: Այս համատեքստում նա հավելել է, որ երկրի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպմանը ակնհայտ դարձավ, որ կառավարությունը հստակ պարտավորություններ է ստանձնել բարեփոխումներ կատարել ճգնաժամի պայմաններում, մասնավորապես, ուղղված ենթակառուցվածքների զարգացմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, լուծել արդիականացման եւ ինովացիաների հետ կապված հարցերը:
Հայաստան կատարած երկօրյա այցի շրջանակներում Օլիվյե Դեկամպը հանդիպել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ, հանդիպումներ կունենա էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի, ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանի, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանի եւ քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի հետ: Դեկամպը կհանդիպի նաեւ միջազգային ֆինանսական կառույցների, դիվանագիտական եւ դոնորական կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ ՎԶԵԲ-ի ներդրումներից օգտվող մի շարք ընկերությունների եւ բանկերի ներկայացուցիչների հետ:

24 Ноябрь 2009 - 15:57 AMT
Директор бизнес-группы Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) по странам Юго-Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии Оливье Декамп приехал в Армению, чтобы ознакомится с текущей деятельностью Банка в Армении и оказать ей помощь для восстановления в посткризисный период. «Главная причина, по которой я приехал в Армению – ознакомиться с тем, как Армения очень удачно преодолевает последствия влияния мирового кризиса, как мы сможем содействовать ей в этом процессе и как мы сможем помочь ей, чтобы она вышла из кризиса с минимальными потерями», – сказал он журналистам на пресс-конференции в Ереване. По его словам, если сравнивать Армению с многочисленными другими странами, которые преодолевают кризис, можно отметить несколько положительных аспектов. «Во-первых, банковская система Армении проявила свою устойчивость к рецессии в силу своей высокой ликвидности и капитализации. Это является результатом жесткой политики, проводимой Центральным банком страны на протяжении многих лет», – отметил директор бизнес-группы EBRD.
Помимо этого, по словам Оливье Декампа, у правительства Армении было «достаточное поле для маневров» для привлечения кредитов от международных структур (МВФ, ВБ) и России, а также благодаря жесткой политике Министерства финансов Армении в рамках проводимой им фискальной политики. В этом контексте он добавил, что в ходе встречи с премьер-министром страны Тиграном Саркисяном и его группой стало очевидным, что они взяли на себя четкие обязательства в условиях кризиса проводить реформы, в частности, направленные на развитие инфраструктур, борьбу с коррупцией, решать вопросы, связанные с модернизацией и внедрением инноваций.
В рамках своего двухдневного визита в Армению Оливье Декамп встретится с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном, министром экономики Нерсесом Ерицяном, министром финансов Тиграном Давтяном, председателем Центробанка Армении Артуром Джавадяном и мэром Еревана Гагиком Бегларяном. Директор бизнес-группы ЕБРР встретится также с представителями международных финансовых структур, дипломатических и донорских организаций, действующих в Ереване, а также с представителями ряда компаний и банков, пользующихся инвестициями ЕБРР.