25 Նոյեմբեր 2009 - 10:36 AMT
Պետք չէ շատ կարեւորել Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները, դրանք պետք է անտեսել: Այդ մասին Երեւանում հայտարարել է փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը` մեկնաբանելով Ալիեւի նոր պատերազմ սկսելու սպառնալիքները: Ըստ նրա, Ալիեւի հայտարարությունը, հավանաբար, հասցեագրված էր ոչ թե Հայաստանին, այլ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, Թուրքիային եւ սեփական ժողովրդին:
Մանասյանը նշել է նաեւ, որ իր հայտարարություններով Ադրբեջանը հիմնականում աշխատում է եվրոպական լսարանի համար եւ այդպիսով փորձում է ճնշում գործադրել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների վրա ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում եւ հասնել հարցի լուծմանն իր օգտին:
Նա նաեւ անդրադարձել է տեղեկատվական պատերազմին Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ, նշելով.«Արդեն 20 տարի է ինչ Բաքուն իր հայտարարություններով ներկայացնում է հակամարտությունն այնպես, կարծես Հայաստանը համաձայն է, որ ԼՂՀ մերձակա շրջանները պետք է վերադարձվեն եւ Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունը եւս վերաբերոմ է երկրների միջեւ տեղեկատվական պատերազմի սրմանը»: Ընդ որում, նա նշել է, որ Հայաստանը համարժեք պատասխան չի տալիս Ադրբեջանին այդ ձեւաչափում: «Հնարավոր է, որ դա բացատրվում է համապատասխան հայեցակարգի բացակայությամբ: Մենք խնդիր ունենք` ձեւավորել Հայաստանի հայանպաստ կերպար, ինչը վերջի 20 տարում մեզ չի հաջողվել»,-ասել է Մանասյանը:

Не надо придавать особого значения заявлениям президента Азербайджана, их надо игнорировать. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил доктор философских наук, политолог Александр Манасян, комментируя угрозы Ильхама Алиева начать новую войну между Арменией и Азербайджаном. По его словам, заявление Алиева, скорее всего, было адресовано не Армении, а сопредседателям Минской группы ОБСЕ, Турции, и собственному народу.
Манасян также отметил, что своими заявлениями Азербайджан в основном работает на европейскую аудиторию и тем самым пытается надавить на сопредседателей МГ ОБСЕ в вопросе урегулирования карабахского вопроса и добиться решения в свою пользу.
Он также обратился к информационной войне между Арменией и Азербайджаном, отметив: “Уже 20 лет как Баку своими заявлениями представляет конфликт таким образом, что Армения согласна с тем, что районы должны быть возвращены и последнее заявление президента тоже относится к обострению информационной войны между странами». При этом он заметил, что Армения не дает достойного ответа Азербайджану в этом формате. “Возможно, это объясняется отсутствием соответствующей концепции. У нас есть задача – сформировать достойный образ Армении, чего в последние 20 лет нам не удается сделать”, – подчеркнул Манасян.