Այն իրադրությունը, որում այսօր հայտնվել են հայ ապրանքարտադրողները, եւ այն տնտեսական ցուցանիշները, որոնք արձանագրվում են երկրի տնտեսության մեջ, բնական է, չեն կարող մտածելու տեղիք չտալ Հայրենական արտադրողների միությանը այն տեսակետից, որ արդյունաբերական արտադրության ցուցանիշները բավարար չեն, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: «Արդյունաբերական արտադրության ծավալը ՆՀԱ-ում շարունակում է 22%-ից ցածր լինել, ինչն իր հերթին հանգեցնում է այն սոցիալական լարվածությանը, որն այժմ առկա է երկրում»,- ասաց նա: Ստեղծված իրադրության մեջ, միության նախագահի խոսքով, ընթացիկ տարվա ավարտին ՆՀԱ զգալի անկում կարձանագրվի, ինչը պայմանավորված է շինարարական ոլորտի անկմամբ (55% 2009-ի ավարտին): Սաֆարյանի կարծիքով, Հայաստանի կառավարությունը ճգնաժամի պայմաններում արդյունաբերական արտադրությունն օժանդակելու փոխարեն շարունակում էր ներգրավված արտաքին վարկերը, մասնավորապես, ռուսական վարկի դրամական միջոցներն ուղղել շինարարական ոլորտի օժանդակմանը:
Այդ ենթատեքստում Վազգեն Սաֆարյանը հայտնեց, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է «Արդյունաբերական արտադրության վերականգնման մասին» օրենք ընդունի: Ինչպես նշեց միության նախագահը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը մշակել է այդ օրինագծի կոնցեպցիան, եւ այն դիտարկվելու է Միության կողմից, ինչի արդյունքում փոփոխություններ ու լրացումներ կկատարվեն: Նա բերեց նաեւ ԱՄՆ օրինակը, երբ Մեծ ռեցեսիայի տարիներին նրանք ընդունեցին այդ օրենքը, ինչը թույլ տվեց նրանց հաղթահարել այդ ռեցեսիան:
Բացի դրանից, Միության նախագահն ավելացրեց, որ Հայաստանում պետք է համապատասխան նախարարություն ստեղծվի, որը կզբաղվի այդ ճյուղի զարգացման ռազմավարությամբ եւ համապատասխան միջոցների որոնմամբ: «Եթե Հայաստանի կառավարությունը չփոխի իր տնտեսական ռազմավարությունը, ապա երկրում ճգնաժամը դեռ երկար կտեւի»,- ավելացրեց նա:

26 Ноябрь 2009 - 10:58 AMT
Та ситуация, в которой оказались сегодня армянские товаропроизводители и те экономические показатели, которые зафиксированы в экономике страны, естественно, не могут не озадачить Союз отечественных производителей с той точки зрения, что показатели промышленного производства неудовлетворительны, сказал председатель Союза Вазген Сафарян на пресс-конференции в Ереване. «Объем промпроизводства в ВВП продолжает оставаться ниже 22%, что в свою очередь приводит к той социальной напряженности, которая сейчас есть в стране», – сказал он. В сложившейся ситуации, по словам председателя союза, к концу текущего года будет зафиксирован значительный спад ВВП, что обусловлено спадом в строительной сфере (55% на конец 2009 года). По мнению Сафаряна, правительство Армении в условиях кризиса, вместо того, чтобы поддержать промпроизводство, продолжало направлять на поддержание сферы строительства привлеченные внешние кредиты, в частности, денежные средства российского кредита.
В этом контексте Вазген Сафарян заявил, что правительство Армении должно принять закон «О восстановлении промпроизводства». Как отметил председатель, Минэкономики РА разработало концепцию данного законопроекта, и он будет рассмотрен Союзом, будут внесены поправки и дополнения. Он также привел пример США, когда в годы Великой рецессии они приняли данный закон, что позволило им преодолеть эту рецессию.
Помимо этого, председатель Союза добавил, что в Армении должно быть создано соответствующее министерство, которое будет заниматься стратегией развития этой отрасли и изысканием соответствующих средств. «Если правительство Армении не изменит свою экономическую стратегию, то кризис в стране может продлиться еще долго», – добавил он.