26 Նոյեմբեր 2009 - 11:12 AMT
Հայաստանի արտաքին պարտքը թույլատրելի սահմանի եզրին է, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: «Հայաստանի արտաքին պարտքը շատ վտանգավոր սահմանի է մոտենում, 2009-ի վերջին նրա ծավալը կկազմի 3.5 մլրդ դոլար»,-ասաց նա:
Սաֆարյանը հիշեցրեց, որ 2009թ. մարտին Հայաստանի արտաքին պարտքը կազմում էր 1.9 մլրդ դոլար եւ 7-8 ամսվա ընթացքում ավելացավ երկու անգամ: «Արտաքին պարտքի եւ ՆՀԱ հարաբերակցությունը մոտենում է 46%, 50% արդեն վտանգավոր սահման է, իսկ արդեն 50%-ից ավելի դեպքում մեր երկիրը ոչ վարկունակ պետության անուն ձեռք կբերի»,- ավելացրեց նա:
Ընդ որում, նախագահի խոսքով, 2009թ. վերջին արտահանումը կկազմի 600 մլն դոլար, ինչը 40%-ով պակաս է, քան 2008թ. ցուցանիշը, «ինչը խոսում է մեր արտադրողական հնարավորությունների կրճատման մասին», 2009թ. վերջին ներկրումը կկազմի 3.1 մլրդ դոլար ընդդեմ 2008թ. 4.4 մլրդ դոլարի:

Armenia’s external debt volume nears a dangerous limit. By the end of 2009, external debt will total USD 3.5 million, said Vazgen Safaryan, the head of Local Manufacturers’ Union.
“Armenia’s external debt increased twice over the last 8 months. External debt -GDP ratio is nearing 46%. Over 50% ratio will label Armenia as an insolvent country,” he told a news conference in Yerevan.
He informed that by the yearend Armenia’s exports will reach USD 600 million, decreasing by 40% compared with 2008, “which spells a significant slump in our manufacturing capabilities”. By the end of 2009, imports will comprise USD 3.5 billion against USD 4.4 billion registered in 2008.