26 Նոյեմբեր 2009 - 11:12 AMT
Հայաստանի արտաքին պարտքը թույլատրելի սահմանի եզրին է, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: «Հայաստանի արտաքին պարտքը շատ վտանգավոր սահմանի է մոտենում, 2009-ի վերջին նրա ծավալը կկազմի 3.5 մլրդ դոլար»,-ասաց նա:
Սաֆարյանը հիշեցրեց, որ 2009թ. մարտին Հայաստանի արտաքին պարտքը կազմում էր 1.9 մլրդ դոլար եւ 7-8 ամսվա ընթացքում ավելացավ երկու անգամ: «Արտաքին պարտքի եւ ՆՀԱ հարաբերակցությունը մոտենում է 46%, 50% արդեն վտանգավոր սահման է, իսկ արդեն 50%-ից ավելի դեպքում մեր երկիրը ոչ վարկունակ պետության անուն ձեռք կբերի»,- ավելացրեց նա:
Ընդ որում, նախագահի խոսքով, 2009թ. վերջին արտահանումը կկազմի 600 մլն դոլար, ինչը 40%-ով պակաս է, քան 2008թ. ցուցանիշը, «ինչը խոսում է մեր արտադրողական հնարավորությունների կրճատման մասին», 2009թ. վերջին ներկրումը կկազմի 3.1 մլրդ դոլար ընդդեմ 2008թ. 4.4 մլրդ դոլարի:

Внешний долг Армении находится на грани допустимого, сказал на пресс-конференции в Ереване председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян. «Внешний долг Армении приближается к очень опасному пределу, к концу 2009 года его объем составит 3.5 млрд. долларов», – сказал он.
Сафарян напомнил, что в марте 2009 году внешний госдолг Армении составлял 1.9 млрд. долларов и в течение 7-8 месяцев увеличился в два раза. «Соотношение внешнего долга и ВВП приблизиться к 46%, 50% – это уже опасный предел, а уже за 50% – наша страна приобретет репутацию некредитоспособной страны», – добавил он.
При этом, по словам председателя, экспорт к концу 2009 года составит 600 млн. долларов, что на 40% меньше, чем показатель 2008 года, «что говорит о сокращении наших производственных возможностей», импорт к концу 2009 года составит 3.1 млрд. долларов против 4.4 млрд. долларов в 2008 году.