26 Նոյեմբեր 2009 - 12:18 AMT
Հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում Հայաստանը կարող է արտահանել էլեկտրաէներգիա: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսին հայտարարեց Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը : «Եթե Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանը բացվի, մենք կարող ենք արտահանել 200-300 մլն. դոլար ընդհանուր արժողությամբ էլեկտրաէներգիա», – ասաց նա:
Միեւնույն ժամանակ Վազգեն Սաֆարյանը նշեց, որ տեղական արտադրողները պետք է զգուշանան թուրքական զավթողականությունից, քանի որ թուրքական ապրանքը ավելի մրցունակ է` շնորհիվ ժամանակակից տեխնոլոգիաների: Այդ պատճառով, ըստ նրա, Հայաստանը պետք է զարգացնի գիտատեխնիկական արտադրությունը, ինչը հնարավորություն կտա թուրքական շուկայում մրցակցելու:
Բացի դրանից, միության նախագահի կարծիքով, արդյունաբերական բնագավառի զարգացման համատեքստում Հայաստանը պետք է արտադրի վերջնական արտադրանք, այլ ոչ թե արտահանի հումք (պողպատ, մոլիբդեն):

26 Ноябрь 2009 - 12:18 AMT
В случае открытия армяно-турецкой границы Армения сможет экспортировать электроэнергию. Об этом журналистам в ходе пресс-конференции в Ереване заявил председатель Союза отечественных товаропроизводителей Вазген Сафарян. «Если граница между Арменией и Турцией откроется, мы сможем экспортировать электроэнергию на общую сумму в 200-300 млн. долларов», – сказал он.
Вместе с тем Вазген Сафарян отметил, что местным производителям стоит опасаться турецкой экспансии, поскольку турецкие товары более конкурентоспособные в силу того, что производятся по современным технологиям. Поэтому, по его словам, Армения должна развивать научно-техническое производство, что позволит ей конкурировать на турецком рынке.
Помимо этого, по мнению председателя Союза, в контексте развития промышленной сферы Армения должна производить конечную продукцию, а не экспортировать сырье (медь, молибден).