Միջազգային արդյունաբերական համաժողովը տեղի կունենա Հայաստանում 2010-ին, որի ընթացքում կքննարկվեն Հայաստանի եւ Ռուսաստանի համատեղ գիտատեխնիկական զարգացման նախագծեր: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: «Հայաստանը միշտ էլ գիտատեխնիկական արդյունաբերական երկիր է եղել եւ կրկին պետք է այդպիսին դառնա»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով, այդ համաժողովի շրջանակներում ծրագրվում է շարունակել գիտատեխնիկական զարգացման թեման, որը երկու կառավարությունների ղեկավարները քննարկեցին Յալթայում կայացած հանդիպման ժամանակ: Նա ավելացրեց նաեւ, որ Հայաստանում հարկավոր է ռուսական կապիտալի ավելի նպատակային օգտագործում իրականացնել, քանի որ նրա տարածքում ավելի քան 1000 հայ-ռուսական համատեղ ձեռնարկություն է գրանցված, որոնցից գործում է միայն 10%:

Международный промышленный форум пройдет в Армении в 2010 году, в ходе которого будут обсуждаться проекты совместного научно-технического развития между Арменией и Россией. Об этом журналистам на конференции в Ереване сообщил председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян. «Армения всегда была научно-технической промышленной страной и должна ею снова стать», – сказал он.
По его словам, в рамках этого форума планируется продолжить тему научно-технического развития, которую главы двух правительств обсудили на встрече в Ялте. Он также добавил, что в Армении следует проводить более целевое использование российского капитала, поскольку на ее территории зарегистрировано более 1000 совместных армяно-российских предприятий, из которых действует только 10%.