«Ամերիաբանկը» 15 մլն դրամ է փոխանցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հաշվին նոյեմբերի 26-ին կայացած հեռուստամարաթոնի ընթացքում, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը: «Այսպիսով, Բանկն իր ներդրումն արեց Հիմնադրամի առաքելության հիմքը հանդիսացող համազգային նախագծերի իրականացման գործում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Ամերիաբանկն« ու նրա բաժնետերերը պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի եւ ԼՂՀ հասարակական եւ տնտեսական կյանքի զարգացման համար: Բանկի եւ նրա ներդնողների արժեքներից են Հայաստանի մշակութային ժառանգության վերականգնմանը նպաստելու եւր բնակչության նյութապես անապահով շերտերին աջակցելու նպատակները:
Այդ առումով Բանկը շատ է կարեւորում իր համագործակցությունը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ, որի աջակցությամբ Բանկը կարողանում է իրականացնել իր կողմից որդեգրված կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարության մի մասը:
2008թ. Բանկն առաջին քայլերը ձեռնարկեց այդ ուղղությամբ` մշակելով գործունեության ռազմավարություն, որն ուղղված է ինչպես ազգի, այդպես էլ առանձին սոցիալական միավորների բարեկեցությանը:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը հիմնադրվել է 1992թ.: Հիմնադրամի հիմնական նպատակն է համազգային նախագծերի իրականացումը եւ Հայաստանի ու ԼՂՀ ենթակառուցվածքների զարգացումը:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ կորպորատիվ, ներդրումային բանկ է, որը տրամադրում է բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահն է պրն Ռուբեն Վարդանյանը, Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրենը` պրն Արտակ Հանեսյանը: Ամերիաբանկի ռազմավարական գործընկերն է «Տրոյկա Դիալոգ» խումբը` Ռուսաստանի ամենամեծ ներդրումային բանկային ընկերություններից մեկը:

27 Ноябрь 2009 - 12:40 AMT
«Америабанк» перечислил 15 млн. драмов на счет Всеармянского фонда «Айастан» в ходе состоявшегося 27 ноября телемарафона, сообщает пресс-служба банка. «Тем самым Банк внес свой вклад в реализацию общенациональных проектов, заложенных в миссии Фонда», – говорится в сообщении.
«Америабанк» и  его акционеры несут ответственность за свой вклад в развитие социально-экономической жизни Армении и НКР. В числе ценностей Банка и его инвесторов закреплена такая цель, как содействие восстановлению культурного наследия Армении и поддержание социально необеспеченных слоев населения.
В этой связи Банк придает большое значение своему сотрудничеству с Всеармянским фондом «Айастан», с помощью которого удастся реализовать часть своей стратегии по корпоративной социальной ответственности.
В 2008 году Банк стал предпринимать первые шаги в данном направлении, уже разработана стратегия деятельности, как на общенациональном уровне, так и в масштабах социальных единиц.
Всеармянский фонд “Айастан” учрежден в 1992 году. Основной задачей Фонда является реализация общенациональных проектов, развитие инфраструктур Армении и НКР.
ЗАО «Америабанк» – корпоративно-инвестиционный банк, предлагающим полный пакет банковских решений для клиентов. Стратегический партнер Америабанка – Группа «Тройка Диалог», одна из крупнейших инвестиционно-банковских компаний России.