Վերջերս մի շարք վաշինգտոնյան աջեր սկսել են անհանգստանալ, որ կրոնական ուղղորդվածություն ունեցող Արդարության ու զարգացման կուսակցությունը (AKP), որը ձգտում է ամրապնդլե իր կապերը Մերձավոր Արեւելքի հետ, կհեռացնի Թուրքիային արեւմտյան դաշնակիցներից եւ կձախողի սեկուլյարիզմը: Հարկ է ասել, որ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իսկապես Արեւմուտքի ցավոտ տեղերին է խփում: Այդ մասին գրում է Foreign Policy ամսագիրը:
«Այդ ամենն անհագստության համար միանգամայն ծանրակշիռ փաստարկներ են: Սակայն Էրդողանի գործողությունները չեն նշանակում Թուրքիայի անցումը իսլամիզմին արտաքին քաղաքականության հարցում: Ամեն ինչ շատ ավելի վատ է. խոսքը գնում է վաղեմի ներքին քաղաքական միտման անխուսափելի արդյունքի մասին: Սահմանափակելով Իսրայելի հետ համագործակցությունը եւ բարելավելով հարաբերություններն այնպիսի հարեւանների հետ, ինչպիսիք Իրանն ու Սիրիան են, Էրդողանը գոհացնում է թե’ աջերին, թե’ ձախերին, թե սեկուլյարիստներին, եւ թե’ իսլամիստներին: Գոհացնելով ընտրողներին, որոնք տանել չեն կարողանում Միացյալ Նահանգներն ու Իսրայելին, վարչապետը հաշվարկված ու ցինիկ կերպով հետեւում է Թուրքիայի ազգային շահերին»,- գրում է ամսագիրը:
Հոդվածի համաձայն, թուրք քաղաքական գործիչները հաճախ են ընդգծում, որ Թուրքիան կկարողանա ավելի օգտակար լինել իր դաշնակիցներին, եթե նրանց թշնամիների հետ լավ հարաբերություններ պահպանի: «Արեւելքի ու Արեւմուտքի միջեւ կամուրջ լինելու համար հարկավոր է հենարան ունենալ, այդ թվում` Արեւելքում, պնդում են նրանք: Սակայն երկակի նույնականությունը ռազմավարական ակտիվներից մեկը դարձնելու նման փորձերը Թուրքիայի համար մշտական ռիսկի աղբյուր են, արդյունքում նա կարող է երկու կողմերից մերժված դրության մեջ հայտնվել»,- նշվում է հրապարակման մեջ:
Ինչպես գրում է հոդվածի հեղինակը, Էրդողանի առջեւ շատ ավելի բարդ խնդիր է ծառացած: Նա պետք է ամեն հնարավորը ստանա Թուրքիայի արեւելյան նոր բարեկամներից, դրա հետ մեկտեղ պահպանելով եւ անհրաժեշտության դեպքում հրապարակավ պաշտպանելով Թուրքիայի արեւմտյան հին բարեկամներին:

Lately, some on the right in Washington have fretted that Turkey’s religiously oriented Justice and Development Party, the AKP, will distance the country from its Western allies, eroding secularism as it seeks tighter bonds within the Middle East. After all, Prime Minister Recep Tayyip Erdogan has pushed some very sensitive Western buttons, Foreign Policy reports.
“These moves leave plenty to worry about – including the possibility that the United States will make things worse by worrying about all the wrong things. But Erdogan’s decisions do not augur the rise of an Islamist foreign policy in Turkey. The more troubling reality is that they are the inevitable outcome of long-brewing domestic trends. In limiting cooperation with Israel and improving relations with neighbors like Iran and Syria, Erdogan is playing to Turkish leftists and rightists, secularists and Islamists. He’s pandering to voters who already dislike the United States and Israel while cleverly, if cynically, pursuing Turkey’s national interests,” says the magazine.
According to the author, Turkey will be more useful to its allies if it is on good terms with its allies’ enemies. “Being a bridge between East and West, they say, requires having a footing in the East as well. Yet in trying to turn its dual identity into a strategic asset, Turkey runs the perpetual risk of finding itself rejected by both sides,” the article further says.
The author of the publication believes that “Erdogan’s challenge is even harder. He has to get what he can from Turkey’s new friends in the East while also keeping – and, if necessary, publicly defending – Turkey’s friends in the West.”