28 Նոյեմբեր 2009 - 08:31 AMT
Շուտով կսկսի գործել Եվրասիական տնտեսական համագործակցության միջպետական խորհրդի հակաճգնաժամային հիմնադրամը
Հայաստանի նախագահ Սերժ ՍարգսյաննայսօրԲելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում մասնակցելէ Եվրասիական տնտեսականհամագործակցության(ԵվրԱսՏՀ) միջպետական խորհրդիաշխատանքներին: Հայաստաննայդկազմակերպությունում ունի դիտորդի կարգավիճակ: Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, տրանսպորտի ու կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձիք, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
Միջպետական խորհրդինիստիաշխատանքներին մասնակցելեն նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության, Ղազախստանի, Բելառուսի, Ղրղըզստանի եւ Տաջիկստանի նախագահները: Պետությունների ղեկավարները բանակցություններ են վարել նախ նեղ, ապա` ընդլայնված կազմով:
Նիստի օրակարգում ներառված են եղել շուրջ երկուտասնյակհարցեր, այդթվում` Եվրասիական տնտեսականհամագործակցության միջպետական խորհրդինախորդ նիստերի ժամանակընդունվածորոշումների կատարմանը, Եվրասիական տնտեսականհամագործակցության տարածքումմիասնական տնտեսական տիրույթի եւ մաքսային միության ձեւավորմանը, համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարման ուղղությամբ տարվող համատեղ աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:
Եվրասիական տնտեսականհամագործակցությանկազմակերպության 2009թ. փետրվարի 4-ի միջպետական խորհրդի նիստի ժամանակ ընդունվել են երկու որոշումներ` «Եվրասիական տնտեսական համագործակցության հակաճգնաժամային հիմնադրամի ստեղծման մասին» եւ «Եվրասիական տնտեսական համագործակցության բարձր տեխնոլոգիական կենտրոնի հիմնադրման մասին»:
Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է հակաճգնաժամային հիմնադրամի եւ բարձր տեխնոլոգիական կենտրոնի համահիմնադիրը, իսկ այդ երկու որոշումների հետ կապված փաստաթղթերը ՀՀ Ազգային Ժողովն արդեն վավերացրել է:
Պետությունների ղեկավարներիընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո ԵվրԱսՏՀ-ի անդամ պետությունների ղեկավարներն ստորագրել են ընդունված որոշումներին վերաբերող փաստաթղթեր, այդ թվում նաեւ` Ռուսաստանի Դաշնության, Ղազախստանի եւ Բելառուսի միջեւ մաքսային միությանը վերաբերող փաստաթղթերը:
ՀՀ Նախագահը Մինսկում մասնակցելէնաեւ ԱՊՀտարածաշրջանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված«Միավորելով ԱՊՀ տարածաշրջանը» թեմայով միջազգային գագաթաժողովի աշխատանքներին:

28 Ноябрь 2009 - 08:31 AMT
Президент Армении Серж Саргсян принял участие в заседании Межгосударственного совета Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС) в Минске. В этой организации Республика Армения имеет статус наблюдателя. В составе возглавляемой президентом Саргсяном делегации министр финансов Тигран Давтян, министр транспорта и связи Гурген Саргсян, другие официальные лица, сообщает пресс-служба главы государства.
В работе ЕврАзЭС приняли участие также главы государств России, Казахстана, Беларуси, Киргизии и Таджикистана. Переговоры глав государств сначала прошли в узком составе, а затем – в расширенном.
В ходе заседания был обсужден целый ряд вопросов, в частности, выполняемость решений, принятых на прошлом заседании ЕврАзЭС, формирование совместной экономической зоны и таможенного союза, вопросы, касающиеся совместных усилий по преодолению мирового финансово-экономического кризиса.
На заседании ЕврАзЭС 4 февраля 2009 года были приняты два решения – «О создании антикризисного фонда ЕврАзЭС» и «Об учреждении центра высоких технологий ЕврАзЭС». Армения выступает соучредителем антикризисного фонда и центра высоких технологий, в силу чего НС РА уже ратифицировал все документы, имеющие отношение к этим двум решениям.
Помимо этого в ходе расширенного заседания ЕврАзЭС были подписаны документы, относящиеся к созданию между Россией, Казахстаном и Беларусью таможенного союза.
Президент РА также принял участие в работе Международной ассамблее, направленной на развитие информационных технологий в регионе СНГ, на тему «Объединяя регион СНГ».