Նոյեմբերի 30-ին Հայաստան է հասել ճանապարհային նոր տեխնիկա, որը ձեռք է բերել «Հարավ-կովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն: Ինչպես հաղորդում է ընկերության Ճանապարհային ծառայությունը, դա ճանապարհաչափիչն է, որն անհրաժետ է սքանավորելու եւ երկաուղային ճանապարհների, երկաթուղագծերի լայնության, ըստ մակարդակի երկաթուղագծերի փոխադարձ դիրքի եւ այլ թերությունները բացահայտելու համար:
Նոր տեխնիկայի գնումն իրականացվում է 2009 թ. ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում: ՀԿԵ-ն 2009 թ. գերակայություն է հայտարարել ճանապարհային տնտեսության մոդեռնիզացումը, որի համար բաց է թողնվել ներդրումների մեծ մասը: Մոդեռնացումը հնարավորություն կտա մեծացնելու գնացքների շարժման արագությունը, ՀԿԵ ծառայությունների որակը եւ ճանապարհային տնտեսությունն ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու:
2009 թ. ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ճանապարհների մոդեռնիզացման աշխատանքների ծավալը նկատելիորեն գերազանցել են 2008 թ. ծավալը: Ճանապարհային համալիր մոդեռնիզացման աշխատանքներում ընկերությունը կիրառել է սարքավորումներ, որոնք ստացվել էին 2008-2009 թթ.: Դրանցից են` ճանապարհային ծանր տեխնիկան(427,69 մլն ռւբ.), մեքենաներ եւ սարքավորումներ (32,55 մլն. ռռւբ), ավտոտրանսպորտ եւ հատող տեխնիկա (51,62 մլն ռւբ): Ճանապարհային աշխատանքներում կիրառվել են ճանապարհային ծանր տեխնիկա, ինչը վարձակալությամբ վերցվել է «Ռուսաստանի երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ից:

30 Ноябрь 2009 - 12:11 AMT
30 ноября в Армению прибыла новая путевая техника, приобретенная ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога». Как сообщает Служба пути Компании, это путеизмеритель МТКП-1, который необходим для сканирования и выявления различных дефектов железнодорожных путей, ширины рельсовой колеи, взаимного положения рельсовых нитей по уровню и т.д.
Закупка новой техники осуществляется в рамках инвестиционной программы на 2009 год. ЮКЖД объявила приоритетом 2009 года модернизацию путевого хозяйства, на которую была отпущена большая часть инвестиций. Модернизация позволит повысить скорость движения поездов, качество предоставляемых ЮКЖД услуг и поднять путевое хозяйство на более высокий уровень.
Объемы работ по модернизации пути в рамках инвестиционной программы 2009 г. значительно превысили объемы 2008 г. В работах по модернизации путевого комплекса Компанией были задействованы техника и оборудование, полученные за 2008-2009 гг. Среди них – тяжелая путевая техника (на сумму 427, 69 млн. руб.), машины и оборудование (на сумму 32, 55 млн. руб.), автотранспорт и подрезная техника (на сумму 51,62 млн. руб.). В путевых работах также была задействована тяжелая путевая техника, арендованная у ОАО “РЖД”.