Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, եւ թուրքական կողմից այդ գործընթացի ցանկացած ձգձգման դեպքում ՀՀ ղեկավարությունը համապատասխան քայլեր կձեռնարկի միջազգային իրավունքի շրջանակներում: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովի խոսքով, Հայաստանը թուրքական կողմի հետ հավասար պայմաններով է հարաբերությունների կարգավորման գնում եւ իր վրա միակողմանի պարտավորություններ չի վերցնում:
Խոսելով Թուրքիայի խորհրդարանում հայ-թուրքական ստորագրված Արձանագրությունների ճակատագրի մասին` ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարը համոզմունք հայտնեց, որ թուրքական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների գծով մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է ներկայացնելու: «Հակառակ դեպքում դեկտեմբերի 7-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ու ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի միջեւ նշանակված հանդիպումը չի կայանա»,- նշեց Շարմազանովը` իր կարծիքը հիմնավորելով այն բանով, որ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը եւ ԵՄ երկրները նախկինում արդեն հայտարարել են առանց նախապայմանների եւ խելամիտ ժամկետներում հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու անհրաժեշտության մասին:

30 Ноябрь 2009 - 13:04 AMT
Армения готова к нормализации отношений с Турцией, и на любое затягивание этого процесса с турецкой стороны руководство РА предпримет соответствующие шаги в рамках международного права. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
По словам Шармазанова, Армения идет на нормализацию отношений с турецкой стороной в равных условиях и не берет на себя односторонних обязательств.
Говоря о судьбе подписанных армяно-турецких Протоколов в парламенте Турции, секретарь фракции РПА выразил убеждение, что постоянная комиссия по внешним сношениям турецкого парламента вынесет положительное заключение. «В противном случае, назначенная на 7-го декабря встреча между премьер-министром Турции Эрдоганом и президентом США Бараком Обамой не состоится» – отметил Шармазанов, обосновывая свое мнение тем, что США, Россия и страны ЕС ранее заявили о необходимости нормализации армяно-турецких отношений без предусловий и в разумных сроках.