1 Դեկտեմբեր 2009 - 09:50 AMT
Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում ալմաստի վերամշակման «Լորի» ՍՊԸ-ի արտադրական ծավալները 2009թ. կրճատվել են 10-15տոկոսով 2008թ. համեմատությամբ, լրագրողներին է ասել «Լորի» ՍՊԸ-ի տնօրեն Իսահակ Աղաջանյանը: Ըստ նրա, գործարանի արտադրության տարեկան ծավալը կազմում է շուրջ 30-35 մլրդ դոլար: Մինչեւ տարեվերջ նախատեսվում է տալ շուրջ 40-42 մլրդ դոլարի արտադրանք:
«Անշուշտ, ճգնաժամն ազդեց արտադրության ծավալների վրա, սակայն դրանց ավելացման միտում կա»,-ասել է Աղաջանյանը: Նա պարզաբանել է, որ ճգնաժամն անդրադարձել է նաեւ ընկերության գործունեության վրա, քանի որ արտադրության 90 տոկոսն արտահանվում է ԱՄՆ, իսկ մնացած 10 տոկոսը` հիմնականում Եվրոպայի երկրներ: Ընդ որում, նա հավելել է, որ արտադրության ծավալների ավելացման միտումը կապված է ճգնաժամից դուրս գալու հետ:
Այսօր «Լորի» ՍՊԸ է այցելել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, նա ծանոթացել է նրա գործունեությանը, շրջայց կատարել արտադրամասերում:
«Լորի» ՍՊԸ-ն ստեղծվել է 1992թ. եւ աշխատում է մինչ օրս: Ընկերության բաժնետերերն են Շահե Ասլանյանն ու Վարդգես Մինասյանը: Բաժնետոմսերի 12 տոկոսը պատկանում է Franck Muller ընկերությանը:
Ամսեկան գործարանը մշակում է 5-6 հազար կարատ ալմաստ եւ տարեկան կտրվածքով կարատների ընդհանուր ծավալը կազմում է 50 հազար:
Ձեռնարկության տնօրենն ընդգծել է նաեւ, որ «Լորին» ալմաստների վերամշակման առաջատար է եւ երկրի նախագահի այցը պայմանավորված է հենց այդ հանգամանքով: Նա նաեւ ընդգծել է, որ ընկերությունը հենց այն արտադրողն է, որ արտահանում է իր ապրանքը` արտերկրի իր գործընկերներին, որտեղ նրանց կենտրոնական գրասենյակները զբաղվում են իրացմամբ:

В условиях мирового финансово-экономического кризиса объемы производства завода по обработке алмазов – ООО «Лори» в 2009 году сократились на 10-15% по сравнению с 2008 годом, сообщил журналистам директор ООО «Лори» Исаак Агаджанян. По его словам, годовой объем производства завода составляет порядка 30-35 млрд. долларов. До конца 2009 года планируется произвести продукции на сумму порядка 40-42 млрд. долларов.
«Кризис, конечно, повлиял на объемы производства, но есть тенденции их увеличения», – отметил Исаак Агаджанян. Он пояснил, что кризис сказался на деятельности компании, поскольку 90% произведенной продукции экспортируются в США, а остальные 10% – в основном в страны Европы. При этом он добавил, что тенденции увеличения объемов производства связаны с постепенным выходом экономики из кризиса.
Сегодня с ознакомительным визитом ООО «Лори» посетил президент Армении Серж Саргсян, который ознакомился с его деятельностью и обошел производственные цехи.
ООО «Лори» было создано в 1992 году и работает по сей день. Акционерами компании являются Шаге Асланян и Вардгес Минасян. 12% акций принадлежит компании Franck Muller.
В месяц завод обрабатывает 5-6 тысяч карат алмазов и в годовом разрезе общий объем каратов составляет около 50 тысяч.
Директор предприятия также подчеркнул, что «Лори» являлось и является лидером по обработке алмазов, и визит президента страны обусловлен именно этим фактом. Он также подчеркнул, что компания является именно производителем, который поставляет свою продукцию партнерам за рубежом, где их центральные офисы занимаются ее реализацией.