1 Դեկտեմբեր 2009 - 10:47 AMT
«Լորի» ՍՊԸ-ն ծրագրում է Ռուսաստանի հետ կնքել 2010 թ. վարկ ստանալու մասին պայմանագիր: Այդ մասին դեկտեմբերի 1-ին Նոր Հաճընում լրագրողներին հայտնեց ադամանդների վերամշակման «Լորի» ՍՊԸ գործարանի տնօրեն Իսահակ Աղաջանյանը: «Եթե հաջողվի պայմանավորվել, ապա մենք կընդլայնենք մեր գործունեությունը եւ աշխատատեղերը կավելացնենք 2-3 անգամ», – նշեց Իսահակ Աղաջանյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, մինչեւ ճգնաժամը ընկերությունում աշխատում էին 500 մարդ, այսօր աշխատատեղերը կրճատվել են միչեւ 350: Նա նաեւ հայտնեց, որ գործարանն ստեղծելու ժամանակ այնտեղ աշխատում էր 20 երեսակող, իսկ գործարանի ամբողջ գործունեության ընթացքում «նրա պատերից դուրս են եկել» մոտավորապես 900 երեսակող:
«Ռուսական վարկ ստանալու շրջանակներում Ռուսաստանի Ֆեդերացիա արտահանումը կավելանա 30 %-ով», – նշեց Իսահակ Աղաջանյանը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ գործարանն աշխատում էր ռուսական հումքով, որի մատակարարման մասին պայմանագիրը կնքվել է երկու տարի առաջ, եւ հիմա կան բոլոր նախադրյալները այդ համագործակցությունը շարունակելու, մասնավորապես, «Ալրոսա» ՓԲԸ-ի հետ, որի առաջին հաճախորդներից է «Լորի» ընկերությունը;
Իսահակ Աղաջանյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ գործարանում միջին աշխատավարձը 100.000 դրամ եւ ավելի բարձր է, գործարանի աշխատողների 90%-ը Նոր Հաճընի բնակիչներ են, իսկ մյուսները` Երեւանի:

ООО «Лори» планирует подписать с Россией договор о получении кредита в 2010 году. Об этом сообщил журналистам в Нор Ачне 1 декабря директор завода по обработке алмазов ООО «Лори» Исаак Агаджанян. «Если нам удастся договориться, то мы расширим свою деятельность и увеличим число рабочих мест в 2-3 раза»,- отметил Исаак Агаджанян. По его словам, в докризисный период в компании работало 500 человек, сейчас же число рабочих мест сократилось до 350. Он также сообщил, что при создании завода там работало 20 огранщиков, а за все годы деятельности завода «через его стены» прошло около 900 огранщиков.
«В рамках получения российского кредита экспорт в Российскую Федерацию увеличится на 30%», – отметил Исаак Агаджанян.
Он также сообщил, что завод работал на российском сырье, договор о поставке которого был заключен два года назад, и сейчас есть все предпосылки для восстановления этого сотрудничества, в частности, с ЗАО «Алроса», одним из первых клиентов которого являлась компания «Лори».
Как проинформировал Исаак Агаджанян, средняя зарплата на заводе составляет порядка 100 000 драмов, 90% работников завода – жители Нор Ачна, а остальные сотрудники из Еревана.