1 Դեկտեմբեր 2009 - 12:43 AMT
«Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) 12-րդ համագումարն ինձ հիշեցրեց ԽՍՀՄ ժամանակների Կոմունիստական կուսակցությունը, երբ համագումարների ժամանակ բոլոր որոշումները միաձայն էին ընդունվում»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց 1996-98թթ. Հայաստանի արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Արզումանյանի խոսքով, նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը, որով նա հանդես եկավ ՀՀԿ համագումարի ժամանակ, ոչ մի ընդհանուր բան չուներ հայկական իրողությունների հետ:
Խոսելով Հայաստանի իշխանությունների ու ընդդիմության միջեւ երկխոսության հաստատման մասին` նախկին ԱԳ նախարարը նշեց, որ ներկա պահին Հայաստանի զարգացման ու արտաքին մարտահրավերների հաղթահարման համար այդ երկխոսության կարգավորումն անհրաժեշտ է: «Բայց անբարոյական կլինի երկխոսություն սկսել քաղաքական մի թիմի հետ, որը փակի տակ է պահում ընդդիմության ակնառու գործիչներին: Միայն բոլոր քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելուց հետո Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) պատրաստ կլինի երկխոսություն սկսել իշխանությունների հետ»,- նկատեց Արզումանյանը:
Նախկին ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ ներկա պահին ՀԱԿ առաջնահերթ խնդիրը բոլոր քաղբանտարկյալների ազատումն է, որոնց թիվը հասնում է մինչեւ 15 հոգի: Նա ավելացրեց նաեւ, որ ՀԱԿ-ն ապագայում նույնպես փորձելու է երկրում վերականգնել սահմանադրական կարգը եւ ապահովել մարդու իրավունքների պաշտպանությունը:

1 Декабрь 2009 - 12:43 AMT
“12-й съезд Республиканской партии Армении (РПА) напомнил мне Коммунистическую партию во времена СССР, когда все решения на съездах принимались единогласно”, – на пресс-конференции в Ереване заявил министр иностранных дел Армении в 1996-98 годах Александр Арзуманян.
По словам Арзуманяна, речь президента Сержа Саргсяна, с которой он выступил на съезде РПА, не имела ничего общего с армянскими реалиями, так как была наполнена абстрактными идеями.
Говоря об установления диалога межу властями и оппозицией Армении, экс-министр ИД отметил, что на данный момент для развития Армении и преодоления внешних вызовов просто необходимо налаживание этого диалога. «Но аморально начинать диалог с политической командой, которая держит взаперти видных деятелей оппозиции. Только после освобождения всех политзаключенных, Армянский национальный конгресс (АНК) готов начать диалог с властями», – заметил Арзуманян.
Экс-министр ИД подчеркнул, что на данный момент первоочередной задачей АНК является освобождение всех политзаключенных, число которых доходит до 15 человек. Он также добавил, что АНК в будущем также будет пытаться восстановить конституционный порядок в стране и обеспечить защиту прав человека.