14 քաղաքական կուսակցություններ, որոնց թվում` ՀՅԴ-ն, Հայաստանի Ժողովրդավարական կուսակցությունը (ՀԺԿ), «Ժառանգություն» կուսակցությունը, Հայաստանի «Ռամկավար-Ազատական» կուսակցությունը եւ ավելի քան 60 հասարակական կազմակերպություններ, որոնք հանդես են գալիս հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների դեմ, Երեւանում հավաք են անցկացրել:
«Մենք հայտարարում ենք, որ կկիրառենք բոլոր միջոցները, որպեսզի թույլ չտանք Արձանագրությունների վավերացումը, քանի որ այդ փաստաթղթերը Հայաստանի Սահմանադրությանն ու Անկախության հռչակագրին հակասող կետեր են պարունակում»,- բացելով հավաքը` հայտարարեց ՀԺԿ ղեկավար Արամ Սարգսյանը:
Հավաքի վերջում նրա մասնակիցները համատեղ հայտարարություն ընդունեցին, որում Հայաստանի Սահմանադրական դատարանին կոչ են անում Արձանագրությունները ՀՀ Սահմանադրությանը չհամապատասխանող ճանաչել: «Մենք վճռական ենք Արձանագրությունների վավերացման դեմ մեր միասնական պայքարում եւ այդ նպատակին հասնելու համար կդիմենք բոլոր անհրաժեշտ քայլերին: Մենք Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին կոչ ենք անում միանալ Արձանագրությունների վավերացման դեմ ստորագրահավաքին ու մեր հետագա գործողություններին»,- ասվում է կուսակցությունների համատեղ հայտարարության մեջ:

1 Декабрь 2009 - 13:25 AMT
14 политических партий, в том числе АРФД, Демократическая партия Армении (ДПА), партия «Наследие», партия «Рамкавар-Азатакан» Армении, и свыше 60 общественных организаций, выступающих против Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений, провели собрание в Ереване.
«Мы заявляем, что мы применим все средства, чтобы не допустить ратификации Протоколов, поскольку эти документы содержат пункты, противоречащие Конституции и Декларации независимости Армении»,- открывая собрание, заявил глава ДПА Арам Саркисян.
В конце собрания его участники приняли совместное заявление, в котором они призывают Конституционный Суд Армении признать Протоколы не соответствующими Конституции РА. «Мы решительны в нашей единой борьбе против ратификации Протоколов и для достижения этой цели мы пойдем на все необходимые шаги. Мы призываем всех граждан Армении, присоединиться к сбору подписей против ратификации Протоколов и к нашим дальнейшим действиям»,- отмечено в совместном заявлении.