2 Դեկտեմբեր 2009 - 13:15 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գրիգորի Տաբատաձեին, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Շնորհավորելով դեսպանին` Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ, վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ նրա գործունեությունը կնպաստի հայ-վրացական հարաբերություններում նոր առաջընթացին: Տիգրան Սարգսյանը կարեւորել է հատկապես տնտեսական համագործակցության խթանումը եւ ուշադրություն հրավիրել հանգամանքի վրա, որ ապրանքաշրջանառության ծավալների ներկայիս մակարդակը կողմերին դեռեւս չի գոհացնում:
ՀՀ վարչապետընշել է, որ «Կազբեկ-Վերին Լարս» միջազգային ավտոմոբիլային անցակետի հնարավոր վերաբացումը բարենպաստ ներգործություն կունենա տարածաշրջանում տնտեսության հետագա զարգացման համար եւ կամրապնդի Վրաստանի` որպես տարանցիկ պետության դերը:
Անդրադառնալով Վրաստանում հայկական եկեղեցիներիհետ կապված խնդիրներին` կառավարության ղեկավարն ընդգծել է Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու վերականգնման ուղղությամբ վրացական կառավարության կողմից համապատասխան միջոցների ձեռնարկման կարեւորությունը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ տնտեսական համագործակցության հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների ընթացքը, որի ութերորդ նիստը նախատեսված է անցկացնել առաջիկա տարվա սկզբին Երեւանում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել այս տարի Հայաստանում Վրաստանի մշակութային օրերի հաջող իրականացմանը: ՀՀ վարչապետը հույս է հայտնել, որ հաջորդ տարի Վրաստանում նախատեսվող Հայաստանի մշակույթի օրերը կանցկացվեն նույն խանդավառությամբ:

2 Декабрь 2009 - 13:15 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял новоназначенного посла Грузии в Армении Григория Табатадзе, сообщает пресс-служба правительства.
Поздравив посла с началом дипломатической миссии, глава правительства выразил уверенность, что его деятельность будет способствовать новому прогрессу в армяно-грузинских отношениях. Тигран Саркисян придал особую важность стимулированию экономического сотрудничества, отметив, что нынешние объемы товарооборота пока является неудовлетворительными.
«Возможное открытие автомобильного пропускного пункта «Казбеги-Верхний Ларс» окажет благоприятное влияние на дальнейшее развитие экономики в регионе и укрепит роль Грузии, как транзитного государства», – сказал премьер-министр.
В ходе встречи глава правительства коснулись также проблем армянских церквей в Грузии, отметив важность осуществления грузинскими властями соответствующих мер по восстановлению церкви Сурб Геворк.
Стороны коснулись также хода работ армяно-грузинской межправительственной комиссии, восьмое заседание которой планируется провести в начале 2010 года в Ереване.
Были обсуждены вопросы проводимых в Армении Дней культуры Грузии. Премьер-министр выразил надежду, что планируемые в 2010 году Дни культуры Армении в Грузии будут проведены с тем же воодушевлением.