2 Դեկտեմբեր 2009 - 13:27 AMT
2009 թվականիհունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են ավելի քան 539.3 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 648.1 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 60.2%-ով եւ 72.4%-ով ապահովել են տարեկան ծրագրային ցուցանիշների կատարումը:
Նախորդ տարվանույնժամանակահատվածի համեմատպետականբյուջեիեկամուտները նվազել են 13.7%-ով կամ 85.7 մլրդ դրամով: Մասնավորապես` 18.1%-ով (93.3 մլրդ դրամով) նվազել են հարկերն ու տուրքերը, 15.9%-ով (568.9 մլն դրամով)` պաշտոնական դրամաշնորհները եւ 0.6%-ով (463.5 մլն դրամով)` պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները: Նույն ժամանակահատվածում այլ եկամուտներն աճել են 37.8%-ով (8.7 մլրդ դրամով):
Պետական բյուջեիեկամուտների78.1%-ը ձեւավորվել է հարկերի ու տուրքերի, 15.5%-ը` պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5.9%-ը` այլ եկամուտների եւ 0.6%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին:
Անցած ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 421.3 մլրդ դրամի հարկեր ու տուրքեր` 57.7%-ով կատարելով տարեկան ծրագիրը: 2007 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ հարկային եկամուտները նվազել են 18.1%-ով կամ 93.3 մլրդ դրամով: Ընդ որում, գրեթե բոլոր հարկատեսակների գծով, բացառությամբ եկամտահարկի եւ հաստատագրված վճարների, արձանագրվել է մուտքերի անկում:
2008 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ բյուջեի ծախսերն ավելացել են 5.6%-ով կամ 34.4 մլրդ դրամով: Աճը հիմնականում պայմանավորված է կենսաթոշակների, պայմանագրային այլ ծառայությունների ձեռքբերման, աշխատավարձի եւ նպաստների ծախսերի աճով:

In January-October 2009 Armenia’s budget revenues reached AMD 539.3 billion, and expenses amounted to AMD 648.1 billion, ensuring 60.2 and 72.4 per cent performance respectively, RA Ministry of Finance reported.
Compared with the same period of last year, the budget revenues decreased by 13.7 per cent or AMD 85.7 billion. In particular, taxes and duties reduced by 18.1 per cent (AMD 93.3 billion), state grants reduced by 15.9 per cent (AMD 568.9 million) and mandatory social payments decreased by 0.6 per cent (AMD 463.5 million). Other incomes increased by 37.8 per cent (AMD 8.7 billion).
78.1 per cent of budget revenues come from taxes and duties, 15.5 per cent is formed through mandatory social payments, 5.9 per cent – other income and 0.6 per cent – government grants.
Over January-October 2009, taxes and duties reached AMD 421.3 billion, ensuring 57.7 per cent implementation of the annual program. Compared with the same period of 2008 tax revenues fell by 18.1 per cent.
In January-October 2009 compared to the same period of 2008 budget expenditures increased by 5.6 per cent or AMD 34.4 billion.