2 Դեկտեմբեր 2009 - 13:27 AMT
2009 թվականիհունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են ավելի քան 539.3 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 648.1 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 60.2%-ով եւ 72.4%-ով ապահովել են տարեկան ծրագրային ցուցանիշների կատարումը:
Նախորդ տարվանույնժամանակահատվածի համեմատպետականբյուջեիեկամուտները նվազել են 13.7%-ով կամ 85.7 մլրդ դրամով: Մասնավորապես` 18.1%-ով (93.3 մլրդ դրամով) նվազել են հարկերն ու տուրքերը, 15.9%-ով (568.9 մլն դրամով)` պաշտոնական դրամաշնորհները եւ 0.6%-ով (463.5 մլն դրամով)` պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները: Նույն ժամանակահատվածում այլ եկամուտներն աճել են 37.8%-ով (8.7 մլրդ դրամով):
Պետական բյուջեիեկամուտների78.1%-ը ձեւավորվել է հարկերի ու տուրքերի, 15.5%-ը` պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5.9%-ը` այլ եկամուտների եւ 0.6%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին:
Անցած ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 421.3 մլրդ դրամի հարկեր ու տուրքեր` 57.7%-ով կատարելով տարեկան ծրագիրը: 2007 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ հարկային եկամուտները նվազել են 18.1%-ով կամ 93.3 մլրդ դրամով: Ընդ որում, գրեթե բոլոր հարկատեսակների գծով, բացառությամբ եկամտահարկի եւ հաստատագրված վճարների, արձանագրվել է մուտքերի անկում:
2008 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ բյուջեի ծախսերն ավելացել են 5.6%-ով կամ 34.4 մլրդ դրամով: Աճը հիմնականում պայմանավորված է կենսաթոշակների, պայմանագրային այլ ծառայությունների ձեռքբերման, աշխատավարձի եւ նպաստների ծախսերի աճով:

В январе-октябре 2009 года доходы госбюджета Армении составили 539.3 млрд. драмов, а расходы – 648.1 млрд. драмов, что позволило обеспечить программу годовых показателей соответственно на 60.2% и 72.4%. Об этом говорится в опубликованном Министерством финансов Армении обобщенном описании выполняемости госбюджета за первые десять месяцев 2009 года.
По сравнению с тем же периодом прошлого года доходы бюджета сократились на 13.7% или на 85.7 млрд. драмов. В частности, на 18.1% (93.3 млрд. драмов) сократились налоги и пошлины, на 15.9% (568.9 млн. драмов) – государственные гранты, и на 0.6% (463.5 млн. драмов) – обязательные социальные выплаты. За указанный период прочие доходы возросли на 37.8% (8.7 млрд. драмов).
Согласно опубликованным данным, 78.1% доходов госбюджета сформировано за счет налогов и пошлин, 15.5% – за счет обязательных социальных выплат, 5.9% составили прочие доходы, 0.6% – государственные гранты.
В январе-октябре 2009 года в бюджет поступило налогов и пошлин на сумму 421.3 млрд. драмов, что обеспечило выполнение годовой программы на 57.7%. По сравнению с тем же периодом 2008 года налоговые поступления сократились на 18.1%. При этом сократились поступления практически по всем видам налогов, за исключением, подоходного налога и фиксированных выплат.
В январе-октябре 2009 года по сравнению с тем же периодом 2008 года расходы бюджета увеличились на 5.6% или на 34.4 млрд. драмов. Этот рост в основном обусловлен ростом расходов в связи с выплатой пенсий, пособий и зарплат, а также приобретением других договорных услуг.