2 Դեկտեմբեր 2009 - 14:08 AMT
ՀԿԵՈւ ղեկավարը Շիրակի մարզում քննարկել է երկաթուղու շահագործման անվտանգության բարձրացմանն առնչվող հարցեր
Դեկտեմբերի 2-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Շեւկեթ Շայդուլինը այցելել է Հայաստանի Շիրակի մարզ, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը: Այցի շրջանակներում նա հանդիպել է Շիրակի մարզպետ Լիդա Նանյանի եւ Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի հետ: Հանդիպման ժամանակ շոշափվել են սոցիալական բնույթի հարցեր, ինչպես նաեւ երկաթուղու շահագործման անվտանգության բարձրացմանն առնչվող հարցեր:
Կողմերն առանձնակի ուշադրություն են դարձրել երկաթուղու օբյեկտներում բազմաթիվ ընտանիքների բնակության փաստին, ինչը սկսվել է 90-ականներին: Կոնցեսիոն պայմանագիրը «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ի եւ ՀՀ կառավարության միջեւ չի նախատեսում անհատների բնակում երկաթուղային օբյեկտներում: Կողմերն եկան համաձայնության եւ պայմանավորվեցին կառավարական մակարդակով այն փուլ առ փուլ լուծելու մասին:
Շեւկեթ Շայդուլինը եւ Լիդա Նանյանն այցելել են սահմանային Ախուրյան կայարանը: Նանյանը բարձր է գնահատել Գյումրի-Ախուրյան հատվածում կատարված վերականգնողական աշխատանքները:

Shevket Shajdullin, Director General of “South Caucasus Railways” on December 2 visited the Shirak region of Armenia, press office of the company reports. During the visit, he met with the Governor of the Shirak region Lida Nanyan and Gyumri Mayor Vardan Ghukasyan.
Social issues, problem of operational safety of the railway, availability of unauthorized crossings have been touched upon during the meeting. Particular attention was paid to families living at the facilities of the railway since the early 90’s. Concession contract between the South Caucasus Railways and the Government of Armenia does not provide accommodation at railway facilities. The parties came to a mutual understanding of the problem.
The head of SCR Shevket Shaydullin and the Governor of the Shirak region Lida Nanyan traveled to the Akhuryan border station. During the visit Lida Nanyan highly praised restoration works carried out at the railway station Gyumri-Ahuryan.