2 Դեկտեմբեր 2009 - 14:08 AMT
ՀԿԵՈւ ղեկավարը Շիրակի մարզում քննարկել է երկաթուղու շահագործման անվտանգության բարձրացմանն առնչվող հարցեր
Դեկտեմբերի 2-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Շեւկեթ Շայդուլինը այցելել է Հայաստանի Շիրակի մարզ, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը: Այցի շրջանակներում նա հանդիպել է Շիրակի մարզպետ Լիդա Նանյանի եւ Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի հետ: Հանդիպման ժամանակ շոշափվել են սոցիալական բնույթի հարցեր, ինչպես նաեւ երկաթուղու շահագործման անվտանգության բարձրացմանն առնչվող հարցեր:
Կողմերն առանձնակի ուշադրություն են դարձրել երկաթուղու օբյեկտներում բազմաթիվ ընտանիքների բնակության փաստին, ինչը սկսվել է 90-ականներին: Կոնցեսիոն պայմանագիրը «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ի եւ ՀՀ կառավարության միջեւ չի նախատեսում անհատների բնակում երկաթուղային օբյեկտներում: Կողմերն եկան համաձայնության եւ պայմանավորվեցին կառավարական մակարդակով այն փուլ առ փուլ լուծելու մասին:
Շեւկեթ Շայդուլինը եւ Լիդա Նանյանն այցելել են սահմանային Ախուրյան կայարանը: Նանյանը բարձր է գնահատել Գյումրի-Ախուրյան հատվածում կատարված վերականգնողական աշխատանքները:

2 Декабрь 2009 - 14:08 AMT
Глава ЮКЖД обсудил в Ширакской области вопросы повышения безопасности функционирования железной дороги
2 декабря генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Шевкет Шайдуллин посетил Ширакскую область Армении, сообщает пресс-служба компании. В рамках визита он встретился с губернатором Ширакской области Лидой Нанян и мэром г. Гюмри Варданом Гукасяном. Во время встречи были затронуты вопросы социального характера, а также вопросы повышения безопасности функционирования железной дороги. Среди них – проблема наличия несанкционированных переездов, представляющих собой угрозу безопасности граждан.
Особое  внимание стороны уделили проживанию множества семей на объектах железной дороги, что имеет место с начала 90-х годов. Концессионный договор, заключенный между ЗАО «ЮКЖД» и правительством Армении, не предусматривает подобное проживание лиц на железнодорожных объектах. Стороны пришли к взаимному пониманию этой проблемы и договорились о ее поэтапном решении на правительственном уровне.
Затем глава ЮКЖД и губернатор области Лида Нанаян совершили поездку на пограничную станцию Ахурян. В ходе поездки Лидой Нанян была дана высокая оценка восстановительным работам, проводимым на железнодорожном участке Гюмри-Ахурян.