3 Դեկտեմբեր 2009 - 10:04 AMT
ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերի 3-ին տեղի ունեցած նիստում փոփոխություններ է կատարել 2010թ. պետբյուջեի հիմնական տարբերակում, որն առաջիկայում կներկայացվի ՀՀ ԱԺ վերջնական հաստատմանը:
«Առաջարկված փոփոխությունները զգալիորեն կավելացնեն Հայաստանի հաջորդ տարվա հնարավորությունները, եւ երկրի տնտեսությունը կկարողանա լուրջ քայլեր կատարել կայունացման եւ ճգնաժամից դուրս գալու, ինչպես նաեւ աճի ուղղությամբ»,-ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը` ներկայացնելով 2010թ. պետբյուջեի լրամշակված տարբերակը:
Նախարարը հավելել է, որ հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները լրամշակված նախագծում անփոփոխ են մնացել եւ 2010թ. տնտեսական աճն, ըստ կանխատեսումների, կկազմի 1,2 տոկոս: «Այն փոփոխություններն, որոնք կատարվել են բյուջեի նախագծում, արվել են, ելնելով այն մակրոտնտեսական ցուցանիշներից, որոնք նշված էին 2010թ. պետբյուջեի հիմնական տարբերակում»,-ասել է նա:

Правительство Армении на заседании 3 декабря одобрило внесение изменений в базовый вариант проекта госбюджета на 2010 год, который в ближайшее время будет направлен в НС РА на окончательное утверждение.
«Внесенные изменения значительно увеличат возможности Армении на следующий год, и экономика страны сможет сделать серьезные шаги в направлении стабилизации и окончательного выхода из кризиса, а также в сторону роста», – сказал министр финансов Армении Тигран Давтян, представляя уточненный проект госбюджета на 2010 год.
Глава Минфина добавил, что основные макроэкономические показатели в уточненном проекте остались неизменными, и экономический рост на 2010 год, согласно прогнозам, составит 1.2%. «Те же изменения, которые были внесены в проект бюджета, были сделаны исходя из тех макроэкономический показателей, которые были указаны в базовом варианте проекта госбюджета на 2010 год», – подчеркнул он.