3 Դեկտեմբեր 2009 - 10:39 AMT
2010 թ. Հայաստանի պետբյուջեի հաստատագրված ընդհանուր եկամուտը 742 մլրդ դրամ է, իսկ ծախսերը` 935 մլրդ դրամ
2010 թ. պետբյուջեի ընդհանուր եկամուտը, համաձայն հաստատագրված տվյալների, 742 մլրդ դրամ է` ընդդեմ նախնական ծրագրվող 676 մլրդ դրամի: Այս մասին կառավարական նիստի ժամանակ հայտնեց Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը` ներկայացնելով 2010 թ. պետբյուջեի հաստատագրված նախագիծը: «Այսպիսով, պետբյուջեի եկամուտների ընդհանուր քանակը կավելանա 65 մլրդ դրամով», – նշեց նա: Միաժամանակ նախարարն ավելացրեց, որ եկամուտների ընդհանուր գումարի մեջ (742 մլրդ դրամ) հարկային մուտքերը կազմում են 570 մլրդ դրամ, ընդ որում` ՀՆԱ/հարկեր հարաբերությունը կազմում է 17,7% ընդդեմ 16,6% -ի, որոնք նախատեսված են պետբյուջեի նախագծի բազային տարբերակում: «Այստեղ մենք լուրջ փոփոխություններ ենք կատարում, ՀՆԱ/հարկեր հարաբերությունները հասցնելով այն մակարդակի, որը համապատասխանում է ինչպես կառավարության ծրագրերին, այնպես էլ միջազգային նորմերին», – ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է ընդհանուր ծախսերին, ապա 2010 թ. պետբյուջեի հաստատագրված նախագծի համաձայն, դրանք կավելանան 75 մլրդ դրամով եւ կկազմեն 935 մլրդ դրամ` ընդդեմ բազային 859 մլրդ դրամի:
Երկրի գլխավոր ֆինանսիստն ավելացրեց, որ մակրոտնտեսական ցուցանիշների վերանայման համատեքստում փոխանակման կուրսի ճշտումներ են կատարվել, որոնք նույնպես արտացոլված են 2010 թ. պետբյուջեի նախագծում:
Հայաստանի կառավարությունը նոյեմբերի 3-ի նիստի ժամանակ հավանություն տվեց 2010 թ. պետբյուջեի բազային տարբերակում կատարված փոփոխություններին, որոնք մոտ ժամանակներում կուղարկվի ՀՀ ԱԺ` վերջնական հաստատման:

3 Декабрь 2009 - 10:39 AMT
Общие доходы уточненного госбюджета Армении на 2010 год составят 742 млрд. драмов, а расходы – 935 млрд. драмов
Общие доходы госбюджета в 2010 году, согласно уточненным данным составят, 742 млрд. драмов против первоначально планируемых 676 млрд. драмов. Об этом на правительственном заседании сообщил министр финансов Армении Тигран Давтян, представляя уточненный проект госбюджета на 2010 год. «Таким образом, общий размер доходов госбюджета увеличится на 65 млрд. драмов», – отметил он. В связи с этим глава министерства добавил, что в общей сумме доходов (742 млрд. драмов) налоговые поступления составят 570 млрд. драмов, при этом соотношение налоги/ВВП в 2010 году составит 17.7% против 16.6%, предусмотренных базовым вариантом проекта госбюджета. «Здесь мы вносим серьезные изменения, доводя соотношение налоги/ВВП до уровня, который соответствует как программам правительства, так и международным нормам», – сказал он.
Что же касается общих расходов, то согласно уточненному проекту госбюджета на 2010 год, они увеличатся на 75 млрд. драмов и составят 935 млрд. драмов, против базовых 859 млрд. драмов.
Главный финансист страны добавил, что в контексте пересмотра макроэкономических показателей были сделаны уточнения обменного курса, что также отражено в проекте госбюджета на 2010 год.
Правительство Армении на заседании 3 декабря одобрило внесение изменений в базовый вариант проекта госбюджета на 2010 год, который в ближайшее время будет направлен в НС РА на окончательное утверждение.