Հայաստանի կառավարությունը դեկտեմբերի 3-ին հավանության արժանացրեց հայ-ռուսական համատեղ ընկերություն ստեղծելու որոշումը, որը զբաղվելու է ԱԷԿ-ի նոր բլոկի կառուցմամբ:
Նոր ՓԲԸ-ն ստեղծվելու է Հայաստանի էներգետիկայի նախարարության եւ ռուսական «Ատոմստրոյէքսպորտ» ընկերության համատեղ մասնակցությամբ` 50% – 50% հարաբերությամբ մասնաբաժիններով:
Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանի խոսքերի համաձայն, նոր ընկերության կանոնակարգված կապիտալը կազմելու է 60 մլն դրամ: «Հայկական կողմի կանոնակարգված կապիտալի մասնաբաժինը 30 մլն դրամի չափով պետք է ապահովվի Հայաստանի էներգետիկ ոլորտից ընկերության ստացվող եկամուտներով», – ասել է նա: Հայկական կողմի բաժնետոմսերը այդ նոր ստեղծվող ընկերությունում տնօրինելու է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Արմեն Մովսիսյանը հայտնեց, որ նոր էներգաբլոկի հզորությունը կազմելու է 1060 ՄՎտ` 60 տարի օգտագործման ժամկետով, իսկ անվտանգության մակարդակը համապատասխանելու է եվրոպական չափանիշներին:

Armenian Government Thursday approved the decision on creating a joint Armenian-Russian company dealing with the construction of NPP new bloc.
Energy Ministry and Russian Atomstroyexport will have equal shares (50%/50%) in the construction of new CJSC.
New company’s authorized capital will total AMD 60 million, according to Energy Minister Armen Movsisyan. “Armenia’s share – AMD 30 million – will be paid at the expense of the company’s profit,” he said. Energy Ministry will be in charge of Armenia’s shares.
The new bloc with a capacity of 1060 MW will operate for the term of 60 years. Its security level will comply with European norms.