Դեկտեմբերի 3-ին տեղի է ունեցել Մոսկվայի Տնտեսության բարձրագույն դպրոցի UNICTAD (ՄԱԿ-ի առեւտրի ու զարգացման խորհրդաժողով, Ժնեւ) տեսախորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովը նվիրված էր 2009թ. սեպտեմբերին լույս տեսած ՄԱԿ-ի առեւտրի ու զարգացման կոմիտեի «Առեւտուր եւ զարգացում-2009» զեկույցի շնորհանդեսին ու քննարկմանը, որի հիմնական թեման համաշխարհային ճգնաժամն է եւ ձեռնարկվող կարճաժամկետ միջոցների գնահատականը:
Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Մոսկվայից, «Առեւտուր եւ զարգացում» զեկույցը հրապարակվում է ամեն տարի 1996թ. ի վեր եւ ներկայացնում է իրենից համաշխարհային տնտեսության զարգացման միտումների վերլուծությունը եւ տնտեսական քաղաքականության խնդիրների տեսությունը: Քննարկմանը մասնակցել են զեկույցի հեղինակ Հեյներ Ֆլասբեկը, Գերմանիայի ֆինանսների նախարարի նախկին տեղակալ եւ UNICTAD-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Լյակիշեւը:
Հատկանշական է, որ զեկույցի քննարկումը տեղի է ունենում նոյեմբերի 30-ից մինչեւ դեկտեմբերի 2-ը ԱՀԿ նախարարական խորհրդաժողովի ֆոնի վրա, նշել է Լյակիշեւը: Ճգնաժամը դեռեւս չի հաղթահարվել, քանի որ նրա առաջացման համար հիմք ծառայած խնդիրները դեռեւս լուծված չեն, գտնում է Ֆլասբեկը: Զեկույցի հեղինակը չի կիսում այն կարծիքները, թե վերջին ճգնաժամը դարձավ շուկայական տնտեսության ճգնաժամ: Հակառակը, նա կարծում է, թե այն, որ ճգնաժամային երեւություները դրսեւորվեցին հենց ֆինանսական շուկայում, չի նշանակում թե տնտեսության շուկայական մոդելը չկայացավ: Ֆլասբեկը գտնում է նաեւ, որ ճգնաժամը հաղթահարելու նպատակով, անհրաժեշտ է առավել արդյունավետորեն կանոնակարգել դրամական ներդրումները:
Անդրադառնալով ճգնաժամի հաղթահարման համար ձեռնարկվող միջոցներին` Ֆլասբեկը նշել է, որ կառավարությունների կայունացնող ծրագրերը բավական արդյունավետ եղան` բանկերը նորից սկսել են շահույթ ստանալ: Սակայն գլոբալ տնտեսական քաղաքականության մեջ չեն մշակվել ֆինանսական շուկաների կարգավորման նոր մեխանիզմներ, որոնք հիմնականում հիմնված են մեքենայությունների վրա, իսկ դա նշանակում է, որ տնտեսությանը նոր «պղպջակներ» են սպասվում, որոնք կարող են վաղ թե ուշ պայթել:
Զարգացող երկրներում, Արեւելյան Եվրոպայում դժվար էր ակնկալել տնտեսության արագ վերականգնում: Էներգետիկ եւ պարենային շուկաներում ակնկալվում է գների անկայունություն, իսկ գների կտրուկ տատանումների նվազեցմանն ուղղված միջոցներ չձեռնարկվեցին: Նման պայմաններում զարգացող եւ էներգակիրների արտահանումից կախված երկրների տնտեսությունը հետագայում եւս կարող է ենթարկվել ճգնաժամային երեւույթների: Անհրաժեշտ են առավել կոշտ միջոցներ ճգնաժամի հաղթահարման համար, գտնում է Ֆլասբեկը: Ինչ վերաբերում է անցումային տնտեսությամբ երկրներում ստեղծված իրավիճակին , նրանց համար գլխավոր խնդիրներից մեկն է մնում արժութային համակարգի կանոնակարգման հարցը: Ստեղծված իրավիճակում պետք է մտածել նոր արժութային համակարգի ստեղծման մասին, գտնում է Ֆլասբեկը:

4 Декабрь 2009 - 10:43 AMT
3 декабря прошла видео-конференция ВШЭ (Высшая школа экономики, Москва) – UNCTAD (Конференция ООН по торговле и развитию, Женева). Конференция была посвящена презентации и обсуждению вышедшего в сентябре 2009 г. Доклада Комитета ООН по торговле и развитию «Торговля и развитие 2009», основной темой которого стал мировой финансовый и экономический кризис и оценка краткосрочных мер, предпринятых для борьбы с его немедленными эффектами.
Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net из Москвы, доклад «Торговля и развитие» публикуется ЮНКТАД ежегодно с 1996 года и представляет собой анализ тенденций развития мировой экономики и обзор задач экономической политики на различных уровнях. В презентации и обсуждении доклада приняли участие автор доклада Хейнер Фласбек, бывший заместитель министра финансов Германии и Дмитрий Лякишев, постоянный представитель РФ в UNCTAD.
Примечательно, что обсуждение доклада происходит на фоне прошедшей в Женеве с 30 ноября по 2 декабря Министерской конференции ВТО, отметил Дмитрий Лякишев. Кризис еще не преодолен, так как проблемы, послужившие основой его возникновения, пока не разрешены, считает Хейнер Фласбек. Автор доклада не разделяет мнения о том, что последний кризис стал кризисом рыночной экономики в целом, напротив, кризисные явления проявились именно в финансовом рынке, что не означает несостоятельность рыночной модели экономики. Хейнер Фласбек также считает, что для преодоления кризиса необходимо более эффективное регулирование денежных вложений.
Останавливаясь на мерах, предпринятых для преодоления финансового кризиса, Хейнер Фласбек отметил, что стабилизационные программы правительств стали достаточно результативными: банки вновь стали получать прибыль. Однако в глобальной экономической политике не выработаны новые механизмы регулирования финансовых рынков, во многом основанных на спекуляцих, а значит, мировую экономику ожидают новые пузыри, которые могут рано или поздно лопнуть. В развивающихся странах, странах Восточной Европы сложно ожидать быстрого восстановления экономики. На энергетических и продовольственных рынках сохраняется волатильность цен, а мер по снижению резких скачков цен не было предпринято. В таких условиях экономика развивающихся стран и стран, зависящих от экспорта энергоносителей, может и в дальнейшем быть подвержена кризисным явлениям. Необходимы более жесткие меры по преодолению финансового кризиса, считает Хейнер Фласбек. Что касается ситуации в странах с переходной экономикой, одной из главных проблем для них остается вопрос регулирования валютной системы. В сложивщейся ситуации необходимо задуматься о создании новой мировой валютной системы, полагает Хейнер Фласбек.