5 Դեկտեմբեր 2009 - 12:50 AMT
«Հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացում, իհարկե, որոշ սխալներ են բաց թողնվել: Օրինակ, եթե Արձանագրությունների տեքստն անփույթ կերպով գրված չլիներ, վավերացման գործընթացը կարող էր այլ կերպ ընթանալ, ինչը նման բուռն արձագանք չէր առաջացնի հայ հասարակայնության շրջանում»,- այսօր Երեւանում նշեց քաղաքագետ, Կովկասի Ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը կառավարման գծով փորձագետ Հարություն Մեսրոպյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Իսկանդարյանի խոսքով, այդ գործընթացի յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ դրա մեջ միայն Անկարան ու Երեւանը չեն ներգրավված, քանի որ առանց իրերի ներկայիս արտաքին քաղաքական դրության հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացն անհնար կլիներ սկսել: «Ես նկատի ունեմ Քրդստանի, Իրաքի հիմնախնդիրը, վրացա-օսական պատերազմն ու շատ այլ գործոններ, որոնք նպաստել են հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացի մեկնարկին»,- նկատեց քաղաքագետը:
Հարություն Մեսրոպյանը, խոսելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերջին հայտարարության մասին, ըստ որի «սխալներ չեն անում նրանք, ովքեր ոչինչ չեն նախաձեռնում», նշեց, որ նման արտահայտությունը տվյալ դեպքում անընդունելի է: «Երկրի ղեկավարը, օգտագործելով նման ձեւակերպում, ձգտում է հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացում ֆիասկոյի դեպքում խուսափել պատասխանատվությունից»,- ընդգծեց փորձագետը:

“В процессе армяно-турецкого сближения были, конечно, допущены некоторые ошибки. Например, если бы текст Протоколов не был написан небрежно, процесс ратификации мог бы идти по-другому, что не вызвало бы такую бурную реакцию со стороны армянского общества”, – отметил политолог, директор Института Кавказа Александр Искандарян на совместной пресс-конференции в Ереване с экспертом по управлению Арутюном Месропяном.
По словам Искандаряна, уникальность этого процесса в том, что в него вовлечены не только Анкара и Ереван, поскольку без нынешней внешнеполитической конъюнктуры невозможно было бы начать процесс армяно-турецкого сближения. «Я имею виду проблему Курдистана, Ирака, грузино-осетинскую войну и многие другие факторы, которые способствовали старту процесса армяно-турецкого сближения», – заметил политолог.
Арутюн Месропян говоря о последнем заявлении президента РА Сержа Саргсяна о том, что “ошибки не делают те, кто ничего не предпринимает”, отметил, что подобная фраза в данном случае неприемлема. «Глава страны, используя такую формулировку, стремится избежать ответственности в случае фиаско в процессе армяно-турецкого сближения», – подчеркнул эксперт.