5 Դեկտեմբեր 2009 - 12:50 AMT
«Հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացում, իհարկե, որոշ սխալներ են բաց թողնվել: Օրինակ, եթե Արձանագրությունների տեքստն անփույթ կերպով գրված չլիներ, վավերացման գործընթացը կարող էր այլ կերպ ընթանալ, ինչը նման բուռն արձագանք չէր առաջացնի հայ հասարակայնության շրջանում»,- այսօր Երեւանում նշեց քաղաքագետ, Կովկասի Ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը կառավարման գծով փորձագետ Հարություն Մեսրոպյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Իսկանդարյանի խոսքով, այդ գործընթացի յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ դրա մեջ միայն Անկարան ու Երեւանը չեն ներգրավված, քանի որ առանց իրերի ներկայիս արտաքին քաղաքական դրության հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացն անհնար կլիներ սկսել: «Ես նկատի ունեմ Քրդստանի, Իրաքի հիմնախնդիրը, վրացա-օսական պատերազմն ու շատ այլ գործոններ, որոնք նպաստել են հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացի մեկնարկին»,- նկատեց քաղաքագետը:
Հարություն Մեսրոպյանը, խոսելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերջին հայտարարության մասին, ըստ որի «սխալներ չեն անում նրանք, ովքեր ոչինչ չեն նախաձեռնում», նշեց, որ նման արտահայտությունը տվյալ դեպքում անընդունելի է: «Երկրի ղեկավարը, օգտագործելով նման ձեւակերպում, ձգտում է հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացում ֆիասկոյի դեպքում խուսափել պատասխանատվությունից»,- ընդգծեց փորձագետը:

5 December 2009 - 12:50 AMT
“Some mistakes have been made in the process of the Armenian-Turkish rapprochement. For example, if the text of the Protocols wasn’t written carelessly, the ratification process may go in a different way not causing such a strong reaction from the Armenian society, ” the political scientist, Director of Caucasus Institute Alexander Iskandaryan told a joint press conference in Yerevan with the expert Harutyun Mesropyan.
According Mr. Iskandaryan, the process is unique since it involves not only Ankara and Yerevan, and without the current foreign policy situation it would be impossible to start the process of the Armenian-Turkish rapprochement. “I mean the problem of Kurdistan, Iraq, the Georgian-Ossetian war, and many other factors contributed to start of the Armenian-Turkish rapprochement,” the political scientist said.
Haroutyun Mesropyan speaking about the latest statement of RA President Serzh Sargsyan “those do not make mistakes who are doing nothing,” stressed that such a phrase in this case is unacceptable. “The president seeks to avoid responsibility in case of failure in the Armenian-Turkish rapprochement”,the expert said.