7 Դեկտեմբեր 2009 - 09:26 AMT
Դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Ախուրյանի շաքարի գործարան, որտեղ ծանոթացել է շինարարական աշխատանքների ընթացքին: Ինչպես ասել է գործարանի գլխավոր տնօրեն Էդիկ Սարգսյանը, գործարանը նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2010 թվականի մայիսին:
Ըստ գլխավոր տնօրենի, առաջին ամիսների ընթացքում գործարանը կօգտագործի ԱՄՆ-ից ներկրվող հումքը, իսկ արդեն աշնանը` կանցնի տեղական հումքի: Էդիկ Սարգսյանը հավաստիացրեց, որ Ախուրյանի գործարանում արտադրվելիք շաքարի որակը լիովին կհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին:
Էդիկ Սարգսյանը հավելել է նաեւ, որ եթե գործարանն աշխատի ամբողջ հզորությամբ, ապա տարեկան կկարողանա արտադրել շուրջ 220 հազար տոննա սիպտակ շաքար: Ընդ որում, նա հաղորդել է, որ հայկական շուկայի ներքին պահանջարկը շուրջ 90 հազար տոննա է: Ախուրյանի շաքարի գործարանի արտադրած շաքարը կարտահանվի Վրաստան, Ռուսաստան, ինչպես նաեւ Հնդկաստան:
Իր հերթին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը հայտարարել է, որ գործարանում կաշխատի շուրջ 1000 մարդ, իսկ տարածաշրջանային մակարդակով ձեռնարկությունը թույլ կտա շուրջ 20 հազար մարդու ապահովել աշխատանքով:

7 Декабрь 2009 - 09:26 AMT
Президент Армении Серж Саргсян 7 декабря посетил Ахурянский сахарный завод, где ознакомился со строительными работами предприятия. Как сообщил генеральный директор завода Эдик Саргсян, завод планируется сдать в эксплуатацию в конце мая 2010 года.
По словам генерального директора, в течение первых месяцев завод будет использовать сырье, импортируемое из США, а уже с осени – местное сырье. Эдик Саргсян заверил, что качество сахара, произведенного на Ахурянском заводе, будет полностью соответствовать международным стандартам.
Эдик Саргсян также добавил, что если завод заработает во всю мощь, то сможет производить в год около 220 тысяч тонн белого сахара. При этом он сообщил, что внутренняя потребность армянского рынка составляет около 90 тысяч тонн сахара. Произведенный Ахурянским заводом сахар будет экспортироваться в Грузию, Россию, а также в Индию.
В свою очередь министр сельского хозяйства РА Герасим Алавердян заявил, что на заводе будут работать около 1000 человек, а на региональном уровне предприятие позволит обеспечить занятость порядка 20 тысяч человек.