7 Դեկտեմբեր 2009 - 11:28 AMT
ՀՀ նախագահը Շիրակի մարզ իր այցի շրջանակներում մասնակցեց 21 բնակավայրի գազաֆիկացման եւ գազամատակարարման ծրագրի ավարտման պաշտոնական արարողությանը:
Հայաստանի փոխվարչապետի, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանի խոսքերով, մինչեւ 2009 թ-ի վերջը մարզում կգազաֆիկացվի 59 համայնք, ինչը թույլ կտա 50%-ով ապահովել Շիրակի մարզի գազաֆիկացման մակարդակը: Նա նշել է, որ դա կլուծի երկու հարց` առաջինը կթեթեւացնի առօրյա գազի օգտագործման խնդիրները, եւ կլուծվեն սոցիալական օբյեկտների ջեռուցման հարցերը:
Ընթացիկ տարում Շիրակի մարզի 25 համայնքներում գազով ապահովող համակարգերի կառուցման աշխատանքներ էին տարվում, ընդ որում 21 համայնքներում շինարարական աշխատանքները արդեն ավարտվել են, իսկ մնացած 4-մ կավարտվեն մինչեւ 2009 տարվա վերջ:
«Հայաստանի մարզերի տնտեսական զարգացում» ծրագրի շրջանակներում, Շիրակի մարզում ընդհանուր առմամբ կգազաֆիկացվի 119 համայնք, իսկ գազի սպառողների թիվը կկազմի 21.000:

7 Декабрь 2009 - 11:28 AMT
Президент Армении Серж Саргсян в рамках своего визита в Ширакскую область принял участие в официальной церемонии завершения программы газификации и газоснабжения 21 населенного пункта области.
По словам вице-премьера Армении, министра территориального управления Армена Геворкяна, до конца 2009 года в области будет газифицировано 59 общин, что позволит на 50% обеспечить уровень газификации Ширакской области. Он отметил, что это решит два вопроса, во-первых, облегчит каждодневные проблемы использования газа, а также решатся вопросы отопления социальных объектов.
В течение текущего года в 25 общинах Ширакской области велись работы по установлению газообеспечивающих систем, при этом в 21 общине строительные работы уже завершены, а в остальных 4 – закончатся до конца 2009 года.
В рамках программы «Экономическое развитие областей Армении» в Ширакской области в общей сложности будет газифицировано 119 общин, а число потребителей газа составит 21 000, на что будет инвестировано 2.1 млрд. драмов.