Պետերբուրգի կարի արտադրամասերի ձեռնարկատերերի միությունը շահագրգիռ է համագործակցել հայ գործարարների հետ ինչպես համատեղ արտադրության ոլորտում, այնպես էլ արտահանման եւ ներմուծման ոլորտներում: Այդ մասին դեկտեմբերի 8-ին Երեւանում լրագրողներին է ասել Կարի արտադրամասերի միության փոխնախագահ Վալենտինա Միրոնովան: «Ցանկալի կլիներ տեսնել, թե ինչ հեռանկարներ կան մեր բիզնեսի համար Հայաստանում կամ Հայաստանում մեր ապրանքի իրացման համար»,-ասել է նա: Ըստ նրա, Միությունը արտադրում է ապրանքի լայն տեսականի, սակայն որեւէ պայմանավորվածություն այդ ոլորտում հայ գործընկերների հետ դեռեւս չկա: Ընդ որում, Միության փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ այսօրվանից սկսած այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանք կտարվի:
Դեկտեմբերի 8-ին Երեւանում մեկնարկել է հայ-ռուսական գործարար համաժողովը, որի ընթացքում կքննարկվի հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման ներուժը, մասնավորապես, համագործակցությունը Սանքտ Պետերբուրգի հետ: Ռուսական պատվիրակության կազմում են մանվածքային արդյունաբերության, կարի, դեղագործության, տրանսպորտի, վերամշակող արդյունաբերության ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի կազմակերպիչներն են Հայաստանի Առեւտրա-արդյունաբերական պալատը, Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միությունը:

Союз производителей швейных изделий Санкт-Петербурга заинтересован в сотрудничестве с армянскими предпринимателями как в сфере совместного производства швейных изделий, так и в их экспорте и импорте. Об этом сообщала журналистам 8 декабря в Ереване вице-президент Союза производителей швейных изделий Валентина Миронова. «Хотелось бы посмотреть перспективы развития нашего бизнеса в Армении или же вывоза ваших изделий к нам», – сказала она. По ее словам, Союз производит очень широкий ассортимент швейных изделий, однако каких-либо договоренностей в этой сфере с армянскими партнерами пока что нет. При этом вице-президент Союза выразила надежду, что, начиная с сегодняшнего дня, в этом направлении начнется активная работа.
8 декабря в Ереване стартовал армяно-российский бизнес-форум, в ходе которого будет обсуждаться потенциал развития армяно-российских отношений, в частности, сотрудничества с Санкт-Петербургом. В состав российской делегации входят представители текстильной промышленности, швейного дела, фармацевтики, транспорта, несколько отраслей перерабатывающей промышленности.
Организатором данного форума является Торгово-промышленная палата Армении, Союз промышленников и предпринимателей Армении.