8 Դեկտեմբեր 2009 - 09:27 AMT
Ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի եւ Պետերբուրգի միջեւ 2009թ. ճգնաժամի պայմաններում կրճատվել է 13 տոկոսով
Ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի եւ Պետերբուրգի միջեւ 2009թ. ճգնաժամի պայմաններում կրճատվել է 13 տոկոսով: Այդ մասին Երեւանում մեկնարկած հայ-ռուսական գործարար համաժողովի ընթացքում լրագրողներին է ասել Սանքտ Պետերբուրգի վարչակազմի Արտաքին կապերի կոմիտեի վարչության պետի տեղակալ Նատալիա Լուկիչովան: Ըստ նրա, այս ցուցանիշում հաշվի չեն առնվել այն ապրանքները, որոնք Հայաստանից Սանքտ Պետերբուրգ են առաքվում Մոսկվայի միջոցով:
Այս առնչությամբ Լուկիչովան նշել է, որ վերջին տարիներին Սանքտ Պետերբուրգում Երեւանի եւ Երեւանում Սանքտ Պետերբուրգի բացված ներկայացուցչությունները ակտիվորեն համագործակցում են: «Մենք որոշել ենք աջակցել նրանց գործունեությանը, քանի որ հետաքրքրությունը տնտեսության հանդեպ, անկախ ճգնաժամից, մեծ է, իսկ Սանքտ Պետերբուրգում Երեւանի ներկայացուցչության հենքի վրա նախատեսվում է անցկացնել մասնագետների թեմատիկ հանդիպումներ»,-ասել է նա: Ն.Լուկիչովան հավելել է, որ նման հանդիպումները Սանքտ Պետերբուրգում ակտիվորեն կյանքի են կոչվում ֆիների հետ, որոնք ժամանում են փոքր պատվիրակություններով (3-4 նեղ մասնագետ), ինչը թույլ է տալիս տնտեսել ժամանակն ու միջոցները:
Դեկտեմբերի 8-ին Երեւանում մեկնարկել է հայ-ռուսական գործարար համաժողովը, որի ընթացքում կքննարկվի հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման ներուժը, մասնավորապես, համագործակցությունը Սանքտ Պետերբուրգի հետ: Ռուսական պատվիրակության կազմում են մանվածքային արդյունաբերության, կարի, դեղագործության, տրանսպորտի, վերամշակող արդյունաբերության ներկայացուցիչներ:

8 Декабрь 2009 - 09:27 AMT
Товарооборот между Арменией и Санкт-Петербургом в условиях кризиса в 2009 году сократился на 13%. Об этом журналистам в ходе стартовавшего в Ереване армяно-российского бизнес-форума сообщила заместитель начальника управления Комитета по внешним связям администрации Санкт-Петербурга Наталия Лукичева. По ее словам, в расчет данного показателя не входят объемы товаров, которые поступаю из Армении в Санкт-Петербург через Москву.
В связи с этим Наталия Лукичева отметила, что созданные в течение последних лет представительство Санкт-Петербурга в Ереване и представительство Еревана в Санкт-Петербурге активно сотрудничают. «Мы решили поддержать их деятельность, поскольку интерес к экономике, несмотря на кризис, большой, а на базе представительства Еревана в Санкт-Петербурге планируется проводить тематические встречи специалистов», – сказала она. Наталия Лукичева добавила, что подобные встречи в Санкт-Петербурге активно практикуются с финнами, которые приезжают небольшими делегациями (3-4 человека по очень узкой специализации), что позволяет экономить время и деньги.
8 декабря в Ереване стартовал армяно-российский бизнес-форум, в ходе которого будет обсуждаться потенциал развития армяно-российских отношений, в частности, сотрудничества с Санкт-Петербургом. В состав российской делегации входят представители текстильной промышленности, швейного дела, фармацевтики, транспорта, несколько отраслей перерабатывающей промышленности.