Դեկտեմբերի 8-ն Երեւանում մեկնարկել է հայ-ռուսական հայ-ռուսական գործարար համաժողովը, որի ընթացքում կքննարկվի հայ-ռուսական հարաբերությունների հնարավորությունների զարգացման մասին, մասնավորապես համագործության հնարավորությունները Սանկտ Պետերբուրգի հետ: «Մենք ցանկանում ենք դուրս բերել մեր համագործակցությունը նոր մակարդակի վրա` գիտա-տեխնիկական եւ ակտիվ համագործակցել նորարարությունների ոլորտում», – ասել է Սանկտ Պետերբուրգի վարչակազմի արտաքին կապերի կոմիտեի վարչության պետ Նատալյա Լուկիչովան: Նա հաղորդել է, որ Սանկտ Պետերբուրգում ընդունվել է փոքր եւ միջին բիզնեսի աջակցության ծրագիր, բացի այդ քաղաքը հաղթել է ազատ գոտիների ձեւավորման համար Ռուսաստանում անցկացված մրցույթում: «Ներկայումս քաղաքում ձեւավորվում է տեխնոպարկերի ստեղծման քաղաքականություն եւ կլաստերների ձեւավորման քաղաքականություն, երբ մեկ խոշոր ձեռնարկության շուրջ խմբավորվում են ավելի փոքր ընկերություններ», – ավելացրել է նա:
Այս կապակցությամբ, Նատալյա Լուկիչովան հաղորդել է նաեւ, որ պատվիրակության կազմում կան մարդիկ, որոնք ցանկանում են տեխնոպարկ ձեւավորել կարի արտադրության ոլորտի շուրջ: «Նրանք ցանկանում են գտնել այստեղ գործընկերներ եւ հաստատել բիզնես համագործակցություն նրանց հետ,, – ավելացրել է նա:
Բացի այդ, նրա խոսքերով մեծ տեխնոպարկ նաեւ կստեղծվի բուժսարքավորումների եւ դեղագործության արտադրանքի ոլորտներում, իսկ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում արդեն ստեղծվել է «Ինգիրիա» տեխնոպարկը:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ այս տարի Սանկտ Պետերբուրգում առաջին անգամ անցկացվել է նորարարական շաբաթ, եւ «մենք կցանկանայինք հրավիրել Հայաստանի ներկայացուցիչներին մասնակցել նմանատիպ միջոցառմանը եկող տարի»: Նրա խոսքերով, հայ գործընկերների համար կտրամադրվեն արտոնյալ պայմաններ ցուցահանդեսներ անցկացնելու հարցում:

8 Декабрь 2009 - 09:41 AMT
8 декабря в Ереване стартовал армяно-российский бизнес-форум, в ходе которого будет обсуждаться потенциал развития армяно-российских отношений, в частности, сотрудничества с Санкт-Петербургом. «Хотелось вывести наше сотрудничество на новый уровень – научно-технический и активно сотрудничать в области инноваций», – сказала заместитель начальника управления Комитета по внешним связям администрации Санкт-Петербурга Наталия Лукичева. Она сообщила, что в Санкт-Петербурге принята программа поддержки малого и среднего бизнеса, помимо этого город выиграл конкурс по России в плане создания свободных экономических зон, где резидентам будут предоставляться определенные льготные условия. «Сейчас в городе формируется политика создания технопарков и политика формирования кластеров, когда вокруг одного крупного предприятия отрасли группируются более мелкие компании», – добавила она.
В связи с этим Наталия Лукичева также сообщила, что в составе делегации есть люди, которые хотели бы сформировать технопарк в области швейной промышленности. «Они хотели бы найти здесь партнеров и установить бизнес-сотрудничество с сообществом женщин Армении», – добавила она.
Помимо этого, по ее словам, большой технопарк также будет создаваться в области производства медоборудования и фармацевтической продукции, а технопарк «Ингрия» в сфере информационных технологий уже создан.
Представитель администрации города сообщила, что в этом году в Санкт-Петербурге впервые прошла инновационная неделя, и «мы хотели бы пригласить представителей Армении для участия в подобном мероприятии в следующем году». Она также отметила, что для армянских партнеров будут представлены льготные условия для установления выставочных экспозиций или же будет предусмотрено заочное участие и обеспечено освещение их присутствия на выставке.
По словам Наталии Лукичевой, в состав петербургской делегации входят Союз швейников, фармацевтов, представители фирмы, которая занимается научно-техническими разработками, представители железнодорожного транспорта, которые уже нашли партнеров с помощью Союза промышленников и предпринимателей Армении.