Դեկտեմբերի 8-ն Երեւանում մեկնարկել է հայ-ռուսական հայ-ռուսական գործարար համաժողովը, որի ընթացքում կքննարկվի հայ-ռուսական հարաբերությունների հնարավորությունների զարգացման մասին, մասնավորապես համագործության հնարավորությունները Սանկտ Պետերբուրգի հետ: «Մենք ցանկանում ենք դուրս բերել մեր համագործակցությունը նոր մակարդակի վրա` գիտա-տեխնիկական եւ ակտիվ համագործակցել նորարարությունների ոլորտում», – ասել է Սանկտ Պետերբուրգի վարչակազմի արտաքին կապերի կոմիտեի վարչության պետ Նատալյա Լուկիչովան: Նա հաղորդել է, որ Սանկտ Պետերբուրգում ընդունվել է փոքր եւ միջին բիզնեսի աջակցության ծրագիր, բացի այդ քաղաքը հաղթել է ազատ գոտիների ձեւավորման համար Ռուսաստանում անցկացված մրցույթում: «Ներկայումս քաղաքում ձեւավորվում է տեխնոպարկերի ստեղծման քաղաքականություն եւ կլաստերների ձեւավորման քաղաքականություն, երբ մեկ խոշոր ձեռնարկության շուրջ խմբավորվում են ավելի փոքր ընկերություններ», – ավելացրել է նա:
Այս կապակցությամբ, Նատալյա Լուկիչովան հաղորդել է նաեւ, որ պատվիրակության կազմում կան մարդիկ, որոնք ցանկանում են տեխնոպարկ ձեւավորել կարի արտադրության ոլորտի շուրջ: «Նրանք ցանկանում են գտնել այստեղ գործընկերներ եւ հաստատել բիզնես համագործակցություն նրանց հետ,, – ավելացրել է նա:
Բացի այդ, նրա խոսքերով մեծ տեխնոպարկ նաեւ կստեղծվի բուժսարքավորումների եւ դեղագործության արտադրանքի ոլորտներում, իսկ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում արդեն ստեղծվել է «Ինգիրիա» տեխնոպարկը:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ այս տարի Սանկտ Պետերբուրգում առաջին անգամ անցկացվել է նորարարական շաբաթ, եւ «մենք կցանկանայինք հրավիրել Հայաստանի ներկայացուցիչներին մասնակցել նմանատիպ միջոցառմանը եկող տարի»: Նրա խոսքերով, հայ գործընկերների համար կտրամադրվեն արտոնյալ պայմաններ ցուցահանդեսներ անցկացնելու հարցում:

Armenian-Russian business forum kicked off in Yerevan on December 8.
“I wanted to bring our cooperation to a new level – scientific, technical and actively cooperate in the field of innovation,” Natalya Lukicheva deputy head of St. Petersburg administration committee on external affairs.
She informed, that St. Petersburg adopted a program to support small and medium-sized businesses, the city will be creating free economic zones in Russia. “Now the policy of establishing technoparks and clusters is forming, when smaller companies are grouped around one major business,” she added.
Natalya Lukicheva also told about interest on the part of a newly forming technopark to find partners in Armenia among the Association of Armenian women involved in garment industry.
Large industrial parks will also be created in medical equipment, pharmaceutical, information technology industries, which have broad potential for cooperation.
Natalya Lukicheva invited representatives of Armenia to participate in the innovation week in Saint Petersburg next year and promised favorable conditions for the exhibition displays. The Russian delegation is represented by Union of Garment Workers, Pharmacists, scientific and technical workers, etc.