8 Դեկտեմբեր 2009 - 12:27 AMT
Հայաստանն արդեն կարող է ապահովել ավելի բարձր տնտեսական աճ 2010 թ., եթե արդյունավետ օգտագործի 2009 թ. ներգրաված դրամական արտաքին ռեսուրսները, գտնում է տնտեսական գիտությունների թեկնածու Սամվել Ավագյանը: «2010 թ. ՀՆԱ աճը 1.2 տոկոս կլինի, եթե համաշխարհային ֆինանսական շուկաներից նոր ցնցումներ տեղ չգտնեն Հայաստանում եւ պահպանվի համաշխարհային տնտեսական կայունությունը, ինչը քիչ հավանական է, իմ կարծիքով նույնիսկ մեր երկրի համար», – ասաց նա:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանը կարող է ավելի մեծ աճ ապահովել միջազգային ռեսուրսներից ներգրաված 1 մլրդ դոլարի հաշվին, որը կներդրվի երկրի տնտեսության մեջ` երկու տարվա ընթացքում ճգնաժամի դեմ պայքարելու համար: «Հաշվի առնելով ներգրաված միջոցները, այսօրվա իրավիճակի եւ կանխատեսումների գնահատականները, որ կառավարությունն անում է, կարելի է ձեւավորել եկող տարվա համար լավագույն սպասումները», – ավելացրեց նա:
Դրա հետ միասին տնտեսական գիտությունների թեկնածուն նշեց, որ Հայաստանում ճգնաժամը հաղթահարելու համար միանգամայն բավական են այն միջոցները, որոնք երկիրն արդեն ներգրավել է, իսկ կառավարության հիմնական խնդիրն այն է, որ դրանք արդյունավետ ծախսի, ապահովի բավարար տնտեսական աճ եւ կարողանա դրանցով հետագայում էլ ծախսերը մարել:

8 Декабрь 2009 - 12:27 AMT
Армения может обеспечить более высокий экономический рост в 2010 году, если будет эффективно использовать привлеченные в 2009 году внешние денежные ресурсы,
считает кандидат экономических наук Самвел Авагян. «Рост ВВП в 1.2% в 2010 году в случае, если с мировых финансовых рынков новые волны потрясений не переместятся в Армению и сохранится мировая экономическая стабильность, что маловероятно, по моему личному мнению, даже мал для нашей страны», – сказал он.
По его словам, Армения может обеспечить больший рост за счет привлеченных международных ресурсов в размере 1 млрд. долларов, которые будут инвестированы в экономику страны в течение двух лет для борьбы с кризисом. «С учетом привлеченных средств, оценки нынешней ситуации и прогнозов, которые правительство делает, можно сформировать лучшие ожидания на следующий год», – добавил он.
Вместе с тем кандидат экономических наук отметил, что для преодоления кризиса Армении вполне достаточно тех средств, которые страна уже привлекла, а основная задача правительства заключается в том, чтобы эффективно их расходовать, обеспечить достаточный экономический рост и суметь расплатиться по ним в дальнейшем.