8 Դեկտեմբեր 2009 - 17:03 AMT
«Այս տարի արտահանման ծավալները կտրուկ աճեցին գյուղատնտեսության բոլոր ուղղություններով»,- դեկտեմբերի 8-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Գալստյանը: Նրա խոսքով, այս տարի արտահանվել է 13 հազար 757 տոննա ծիրան, ինչը մոտավորապես երկու անգամ շատ է անցյալ տարվա ցուցանիշից` 7517 տոննա: Արտահանվել է 697 տոննա բալ եւ 990 տոննա դեղձ:
Սամվել Գալստյանը նշեց, որ Ռուսաստանի հետ արդեն համաձայնագիր է ստորագրվել 3 հազար 400 տոննա խաղողը անցյալ տարվա համեմատ 1.5 անգամ թանկ գնով մատակարարելու մասին:
Այս տարի 205 հազար տոննա խաղողի բերք է ստացվել, ինչը 20 հազար տոննայով շատ է անցյալ տարվա ցուցանիշից: Իրացման հետ կապված խնդիրների պատճառով գյուղացիները խուճապի էին մատնվել: Սակայն, ինչպես նշեց փոխնախարարը, պետական կառույցների կողմից նախաձեռնված միջոցների շնորհիվ, ոչ մի կիլոգրամ խաղող առանց գնորդի չմնաց:
Մեկ կիլոգրամ խաղողի միջին գինը կազմում է 115.4 դրամ, իսկ գինու-օղու արտադրության գործարանները խաղողը գնելու են 130 դրամ պայմանագրային գնով: Առանց նախնական պայմամավորվածության խաղողը կհաջողվի իրացնել 70-130 դրամ գնով` կախված խաղողի տեսակիվ եւ նրա որակական հատկանիշներից:

8 Декабрь 2009 - 17:03 AMT
«В этом году объемы экспорта резко возросли во всех направлениях сельского хозяйства»,- заявил на пресс-конференции 8 декабря замминистра сельского хозяйства Самвел Галстян. По его словам, в этом году было экспортировано 13 тысяч 757 тонн абрикосов, что примерно вдвое больше прошлогоднего показателя – 7517 тонн. Экспортировано 697 тонн вишни и 990 тонн персиков.
Самвел Галстян отметил, что уже подписано соглашение с Россией о поставке 3 тысяч 400 тонн винограда в 1.5 раза дороже, чем в прошлом году.
В этом году было собрано 205 тысяч тонн винограда, что на 20 тысяч тонн больше прошлогоднего показателя. В связи с проблемами реализации у крестьян началась паника. Однако, как подчеркивает замминистра, благодаря предпринятым государственными инстанциями мерам ни один килограмм винограда не остался без покупателя.
Средняя цена на килограмм винограда составит 115.4 драма, а заводы по производству винно-водочных изделий будут закупать виноград по договорной цене в 130 драмов. Без предварительной договоренности виноград удастся реализовать по цене от 70 до 130 драмов, в зависимости от сорта винограда и его качественных свойств.