«Հայաստանում կոռուպցիայի նվազեցումը շատ կարեւոր նշանակություն ունի, քնի որ թույլ է տալիս ապահովել բարձր տնտեսական աճ եւ երկրի մրցունակությունը միջազգային շուկաներում», ասել է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան նվիրված 6-դ խորհրդաժողովին Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Մարի Յովանովիչը: Նա նաեւ ավելացրել է, որ ԱՄՆ-ի կառավարությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին այդ հարցում: Դեսպանի խոսքերով, կոռուպցիայի բարձր մակարդակը ազդում է հարկահավաքության, եկամուտների կրճատման վրա, ինչի չի թույլ տալիս երկրի կառավարությանը ճիշտ կերպով ֆինանսավորել այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են առողջապահությունը, կրթությունը, եւ ընդհանուր առմամբ ապահովել բարձր տնտեսական աճ: «Սոցիալական ոլորտում ներդրումների կրճատումը զգալիորեն նվազեցնում է երկրի մրցունակությունը եւ կրճատում է տնտեսական աճը», – ասել է նա:
Մարի Յովանովիչը նաեւ ավելացրել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար անհրաժեշտ է միավորել ողջ պետության, հասարակության ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների եւ միջազգային կառույցների ուժերը, որպեսզի հնարավոր լինի հասնել դրական արդյունքների:
Խորհրդաժողովի կազմակերպիչներն են ԱՄՆ-ի միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID), ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ համատեղ:

9 Декабрь 2009 - 09:36 AMT
Снижение уровня коррупции в Армении имеет очень важное значение, поскольку позволит обеспечить высокий экономический рост и обеспечить конкурентоспособность страны на международных рынках, сказала посол США в Армении Мари Йованович, выступая на шестой конференции, посвященной Международному дню борьбы с коррупцией. Она также добавила, что правительство США готово содействовать Армении в борьбе против коррупции. По словам посла, высокий уровень коррупции оказывает влияние на собираемость налогов, сокращение доходов, что не позволяет правительству страны должным образом финансировать такие сферы, как здравоохранение, образование и в целом обеспечить экономический рост. «Сокращение инвестиций в социальную сферу значительно уменьшает конкурентоспособность страны и сокращает экономический рост», – сказала она.
Мари Йованович также добавила, для борьбы с коррупцией необходимо объединить все усилия государства, общества, представителей СМИ и международных структур, чтобы можно было достичь положительных результатов.
Организаторами конференции являются Агентства международного развития США (USAID), ереванский офис ОБСЕ совместно с Генеральной прокуратурой Армении.