9 Դեկտեմբեր 2009 - 11:20 AMT
Դեկտեմբերի 9-ին Երեւանում հայ գործարարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «Այբ» կրթական համալիրի կազմակերպած կլոր սեղանը, որի ժամանակ քննարկվել է ազգային դպրոց-համայնքի հայկական մոդելի մշակման գործընթացը:
«Մենք բավակնին լայն ծրագիր ենք մշակել, եւ մեզ համար չափազանց կարեւոր է տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների կարծիքը, ուստի մենք արդեն անց ենք կացնում երրորդ կլոր սեղանը, այս անգամ ձեռնարկատերեի հետ»,-հանդիպման ժամանակ հայտարարել է «Այբ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը: Նա նաեւ պարզաբանել է, որ առաջին երկու հանդիպումները տեղի են ունեցել ԶԼՄ-ների եւ ճարտարապետների մասնակցությամբ:
«Դպրոցի մոդելը մենք տեսնում ենք, որպես մեր կրթական համակարգի ապագան, որը թույլ կտա վեր հանել երիտասարդ սերնդի ներուժը: Ձեռնարկատերերի հետ այսօրվա հանդիպումը կարեւոր է նրանով, որ թույլ կտա պարզել, թե որքանով են նրանք իրական համարում այդ մոդելը»,-ասել է հիմնադրամի գործադիր տնօրենը: Ըստ նրա, դպրոցի նոր մոդելը կներդրվի ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաեւ այն երկրներում, որտեղ կա հայկական համայնք, ինչպես նաեւ այն երկրներում, որ ցանկություն կունենան կիրառել նման կրթական համակարգ:
«Դպրոցում կգործեն տարրական, միջին եւ ավագ դպրոցները: Աշակերտներն ու ուսուցիչները կընտրվեն մրցութային կարգով: Եվ ամեն անգամ, մի աստիճանից մյուսին անցնելիս, պարտադիր կերպով քննություններ պետք է հանձնեն ինչպես աշակերտները, այնպես էլ ուսուցիչները: Բացի այդ, թեեւ ուսումը դպրոցում վճարովի կլինի, այն աշակերտները, որոնք չեն կարողանա վճարել ուսման համար, բարձր դասարաններում կրթաթոշակ կստանան: Դպրոցը նախատեսվում է 810 երեխայի համար` Երեւանից, մարզերից եւ սփյուռքից»,-ասել է Դավիթ Սահակյանը:
«Այբ» կրթական հիմնադրամի դպրոց-համայնքի ծրագիրը ստացել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր գնահատականը:
2010 թվականի հուլիսին տեղի կունենա դպրոց-համայնքի հայեցակարգին նվիրված եզրափակիչ խորհրդաժողովը, որի արդյունքում կհաստատվի 21-րդ դարի հայկական ազգային հանրակրթական դպրոցի հայեցակարգը:
Այդ դպրոցը որպես մոդել կծառայի Հայաստանում հանրակրթական մակրոհամակարգի զարգացման համար: Դպրոցը կկառուցվի Երեւանի Թբիլիսյան խճուղու հարեւանությամբ: Տարածքը տրամադրել է պետությունը:

9 Декабрь 2009 - 11:20 AMT
9 декабря в Ереване с участием армянских предпринимателей состоялся организованный образовательным фондом «Айб» круглый стол, в ходе которого был обсужден процесс разработки модели армянской национальной школы-общины.
«Мы разработали довольно обширную программу, и для нас очень важно мнение представителей разных сфер, поэтому мы уже проводим третий круглый стол – на этот раз с предпринимателями», – в ходе встречи заявил исполнительный директор фонда «Айб» Давид Саакян. Он также пояснил, что первые две встречи были проведены с руководителями СМИ и архитекторами.
«Модель школы мы видим как будущее нашей образовательной системы, которая поможет выявить потенциал молодого поколения. Сегодняшняя встреча с предпринимателями важна тем, что поможет узнать, насколько они считают реальной эту модель школы», – сказал исполнительный директор фонда. По его словам, новая модель школы будет внедрена не только в Армении, ее предусматривается внедрить в странах, где есть армянская диаспора, а также в странах, у которых просто будет желание применить такую систему образования.
«В школе будет действовать начальная, средняя и старшая школы. Ученики и учителя будут выбраны на конкурсной основе. И каждый раз, переходя с одной ступени на другую, сдача экзаменов будет обязательной как для учащихся, так и для учителей. Кроме того, хоть учеба в школе будет платной, но те ученики, которые не смогут заплатить за учебу, в старших классах получат стипендию. Школа предусмотрена для 810 детей из Еревана, областей Армении и диаспоры“,- сообщил Давид Саакян.
Программа школы-общины образовательного фонда «Айб» была представлена президенту Армении Сержу Саргсяну и удостоилась его высокой оценки и готовности содействия.
В июле 2010 года состоится заключительная конференция на тему концепции школы-общины, в результате которой будет утверждена концепция армянской национальной общеобразовательной школы 21-го века.
Школа, созданная по разрабатываемой концепции, послужит микромоделью для развития макросистемы среднего образования в Армении. Школа будет построена по соседству с Тбилисским шоссе в Ереване, на территории, предоставленной государством.