10 Դեկտեմբեր 2009 - 10:09 AMT
Հայաստանի կառավարությունը երկար ժամանակ հերքում էր ճգնաժամի ազդեցությունը երկրի տնտեսության վրա: Դեկտեմբերի 10-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում այս կարծիքն է հայտնել ՀՀ ԿԲ էքսնախագահ, ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետի դասախոս Բագրատ Ասատրյանը: «Ճգնաժամն ի հայտ եկավ 2008 թ. կեսերին, եւ արդեն երրորդ եռամսյակի արդյունքներով` Հայաստանի տնտեսական անկումը կազմում էր 20%», – ասաց նա: Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանի կառավարությունը 2008 թ. ընդունեց «քայքայված բյուջե», որում 2009 թ. տնտեսական աճը դրված էր 9 %-ի մակարդակով:
ՀՀ ԿԲ էքսնախագահն ավելացրեց, որ 2009 թ. սկզբից կառավարությունը զգացմունքներով առաջնորդվելով, ընդունել էր հակաճգնաժամային քաղաքականություն, որը զուրկ էր այն իրականացնելու ստույգ միջոցներից եւ մեթոդներից, դրանցում բացակայում էին նաեւ երկարաժամկետ նախագծերը: Այդ նույն ժամանակահատվածում, ըստ նրա, սկսվեցին դրամական միջոցների փնտրտուքը, սակայն պարզվեց, որ Հայաստանը չի կարող ապահովել դրանց իրացումը: Այդ համատեքստում Բագրատ Ասատրյանը նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է առաջին հերթին դիմի ներքին աղբյուրներին (բանկերին եւ քաղաքացիներին) եւ փորձի իրացնել հակաճգնաժամային նախագծերը` ի հաշիվ ներքին պարտքի, հետո միայն դրանք բավարար չլինելու դեպքում` դրսից ներմուծել: «Եթե 2008 թ. մենք թեթեւ պարտքով բեռնված երկիր էինք, ապա 2009 թ. վերջին մենք կվերածվենք ծանր բեռնվածությամբ երկրի, քանի որ պետական պարտքն արդեն հասնում է 50%-ի ՀՆԱ համեմատ», – ասաց նա:

10 Декабрь 2009 - 10:09 AMT
Правительство Армении длительное время отрицало воздействие кризиса на экономику страны. Такое мнение на пресс-конференции 10 декабря 2009 года в Ереване высказал экс-председатель ЦБ РА, преподаватель факультета Экономики ЕГУ Баграт Асатрян. «Кризис давал о себе знать с половины 2008 года, и уже по результатам третьего квартала экономический спад в Армении составил 20%», – сказал он. Правительство же Армении, по его словам, в 2008 году приняло «расточительный бюджет», в котором экономический рост в 2009 году был заложен на уровне 9%.
Экс-председатель ЦБ РА добавил, что с начала 2009 года правительство, руководствуясь эмоциями, приняло антикризисную политику, не имеющую под собой конкретных средств и методов ее реализации, в ней также отсутствовали долгосрочные проекты. В этот же период, по его словам, начались поиски денежных средств, однако выяснилось, что Армения не может обеспечить их реализацию. В этом контексте Баграт Асатрян отметил, что правительству Армении следовало в первую очередь обратиться к внутренним источникам (банкам и гражданам) и попытаться реализовать антикризисные проекты за счет внутреннего долга, а потом, в случае их нехватки, привлекать извне. «Если в конце 2008 года мы были страной с легким долговым бременем, то к концу 2009 года мы превратимся в страну с тяжелым бременем, поскольку госдолг страны уже приближается к 50% по отношению к ВВП», – сказал он.