10 Դեկտեմբեր 2009 - 10:09 AMT
Հայաստանի կառավարությունը երկար ժամանակ հերքում էր ճգնաժամի ազդեցությունը երկրի տնտեսության վրա: Դեկտեմբերի 10-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում այս կարծիքն է հայտնել ՀՀ ԿԲ էքսնախագահ, ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետի դասախոս Բագրատ Ասատրյանը: «Ճգնաժամն ի հայտ եկավ 2008 թ. կեսերին, եւ արդեն երրորդ եռամսյակի արդյունքներով` Հայաստանի տնտեսական անկումը կազմում էր 20%», – ասաց նա: Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանի կառավարությունը 2008 թ. ընդունեց «քայքայված բյուջե», որում 2009 թ. տնտեսական աճը դրված էր 9 %-ի մակարդակով:
ՀՀ ԿԲ էքսնախագահն ավելացրեց, որ 2009 թ. սկզբից կառավարությունը զգացմունքներով առաջնորդվելով, ընդունել էր հակաճգնաժամային քաղաքականություն, որը զուրկ էր այն իրականացնելու ստույգ միջոցներից եւ մեթոդներից, դրանցում բացակայում էին նաեւ երկարաժամկետ նախագծերը: Այդ նույն ժամանակահատվածում, ըստ նրա, սկսվեցին դրամական միջոցների փնտրտուքը, սակայն պարզվեց, որ Հայաստանը չի կարող ապահովել դրանց իրացումը: Այդ համատեքստում Բագրատ Ասատրյանը նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է առաջին հերթին դիմի ներքին աղբյուրներին (բանկերին եւ քաղաքացիներին) եւ փորձի իրացնել հակաճգնաժամային նախագծերը` ի հաշիվ ներքին պարտքի, հետո միայն դրանք բավարար չլինելու դեպքում` դրսից ներմուծել: «Եթե 2008 թ. մենք թեթեւ պարտքով բեռնված երկիր էինք, ապա 2009 թ. վերջին մենք կվերածվենք ծանր բեռնվածությամբ երկրի, քանի որ պետական պարտքն արդեն հասնում է 50%-ի ՀՆԱ համեմատ», – ասաց նա:

The Armenian government has long denied the impact of the crisis on country’s economy, Bagrat Asatryan , ex-chairman of the Central Bank, lecturer at the Department of Economics of the Yerevan State University told a news conference on Dec. 10 in Yerevan.
“The crisis has become tangible since the middle of 2008,” he said. However, the government of Armenia, according to him, in 2008 adopted a “wasteful budget” with a 9 per cent economic growth for 2009.
According to Bagrat Asatryan, since early 2009 the government, guided by emotions, adopted anti-crisis policy without any specific means and methods for its implementation, which also lacked long-term projects. The Government of Armenia should first turn to domestic sources (banks and citizens) and try to implement anti-crisis projects at the expense of domestic debt, he said. Only after that, the government should try to attract them from outside. “If in late 2008, we were a country with a light debt burden, by late 2009 we become a country with a heavy burden as the country’s national debt is approaching 50 per cent of GDP,” he said.