2009թ. Հայաստանի բանկային համակարգում հարաբերական կայունության էր, չնայած նրան, որ տարեսկզբից գրանցվեց շահույթի անկում, դեկտեմբերի 10-ին կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է ասել ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահ, ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետի դասախոս Բագրատ Ասատրյանը: Ըստ նրա, բանկերը վնասով են աշխատել ընթացիկ տարվա առաջին եւ երկրորդ եռամսյակի ընթացքում, իսկ այժմ, չնայած ճգնաժամին, բանկային համակարգում կայունություն է գրանցվել:
Ըստ Ասատրյանի կանխատեսումների, նման կայունությունը եւ դրական միտումները կպահպանվեն նաեւ 2010 թվականին: «2010 թվականին Հայաստանի բանկային համակարգը շահույթի աննշան կորուստներ կունենա, միեւնույն ժամանակ կգրանցվի աճի որոշակի անկում, սակայն այլ խնդիրներ չեն առաջանա»,-ասել է Բ.Ասատրյանը:

10 Декабрь 2009 - 11:41 AMT
В банковской системе Армении в 2009 году наблюдается относительная стабильность, несмотря на то, что с начала года был зафиксирован спад прибыли, сказал журналистам на пресс-конференции в Ереване экс-председатель ЦБ РА Баграт Асатрян. По его словам, банки работали с убытком в течение первого и второго квартала текущего года, сейчас же, несмотря на воздействие кризиса, в банковской системе страны отмечена стабильность.
По прогнозам экс-председателя ЦБ РА, подобная стабильность и положительные тенденции в банковской системе будут наблюдаться и в 2010 году. «В 2010 году будут небольшие потери уровня прибыли, в то же время будет зафиксирован некоторый спад роста, но перед другими проблемами, по моему мнению, она не встанет», – добавил Баграт Асатрян.