Հայաստանի ու Լատվիայի կառավարությունները մի շարք փաստաթղթեր ստորագրեցին օդային հաղորդակցությունների, տնտեսական ու գիտատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության մասին, ահաբեկչության, կազմակերպված հանցավորության, եւ թմրամիջոցների, հոգեներգործուն նյութերի ու դրանց բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում, ինչպես նաեւ բնապահպանության ոլորտում համագործակցության մասին:
Փաստաթղթերի ստորագրման արարողությանը հաջորդեց Հայաստանի ու Լատվիայի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Վալդիս Զատլերսի համատեղ մամլո ասուլիսը:
«Հայաստանը կարեւոր նշանակություն է տալիս Լատվիայի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Մեր ժողովուրդների միջեւ ջերմ բարեկամական հարաբերություններ են ձեւավորվել: Այսօր մենք հնարավորություն ունեցանք փոխըմբռնման մթնոլորտում քննարկել մեր հարաբերությունների ներկայիս դրությունն ու զարգացման հեռանկարները»,- ընդգծեց ՀՀ ղեկավարը: Նա ավելացրեց, որ Երեւանի ու Ռիգայի միջեւ ստորագրված համաձայնագրերը լավ խթան կդառնան երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման համար:

Правительства Армении и Латвии подписали ряд соглашений о воздушных коммуникациях, о сотрудничестве в экономической и научно-технической сферах, в области борьбы с терроризмом, организованной преступностью и незаконным оборотом наркотических веществ, а также о сотрудничестве в области охраны природы.
После церемонии подписания документов последовала совместная пресс-конференция президентов Армении и Латвии Сержа Саргсяна и Валдиса Затлерса.
“Армения придает важное значение дальнейшему развитию отношений с Латвией. Между нашими народами сформировались теплые дружественные отношения. Сегодня у нас была возможность в атмосфере взаимопонимания обсудить нынешнее состояние и перспективы развития наших отношений», – подчеркнул глава армянского государства. Он добавил, что подписанные между Ереваном и Ригой соглашения станут хорошим стимулом для развития отношений между двумя странами.