10 Դեկտեմբեր 2009 - 12:18 AMT
Կառավարության հաստատած 2010 թ. պետբյուջեի նախագիծը ՀՀ խորհրդարանին ներկայացնելով, Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը հայտնեց, որ բյուջեի հաստատված նախագծում 2010 թ. պաշտպանությանը հատկացված ծախսերը նախնական տարբերակի համեմատ ավելացել են 19.4 մլրդ դրամով` եւ ընդհանուր առմամբ կազմում է 131 մլրդ դրամ: «Պաշտպանությունն այն բնագավառն է, որի ֆինանսավորումը իրականացվելու է այն ծավալով, ինչն անհրաժեշտ է մեր երկրի պաշտպանությունն ապահովելու համար», – ընդգծել է նա:
Բացի դրանից, ֆինանսների նախարարության ղեկավարի խոսքերի համաձայն, պետբյուջեի ուղղված նախագծում, նախկինի համեմատ, 2 մլրդ դրամով ավելացվել է Լեռնային Ղարաբաղին տրվող օգնությունը:
Տիգրան Դավթյանը նշել է նաեւ, որ պետբյուջեի նախագծում հատուկ տեղ է տրված Հայաստանի շրջաններում դպրոցների վերականգնման համար, որի իրագործմանն է
ուղղվելու Եվրամիության գրանտային միջոցների զգալի մասը (100 մլն եվրո):
2010 թ. պետբյուջեի ուղղված օրինակի համաձայն, Հայաստանի պետբյուջեի ընդհանուր շահույթը կազմում է 742 մլրդ դրամ` նախատեսված 676 մլրդ դրամի փոխարեն, ինչն էլ հնարավորություն կտա շահույթի ընդհանուր ծավալն ավելացնել 65 մլրդ դրամ: Ընդ որում, բյուջեի ծախսային մասը կավելանա 75 մլրդ դրամով եւ կկազմի 935 մլրդ դրամ` նախկինում ծրագրված 859 մլրդ դրամի փոխարեն: 2010 թ. պետբյուջեի դեֆիցիտը կկազմի 193 մլրդ դրամ, կամ 6 % ՀՆԱ-ից: 2010 թ. նախատեսված է տնտեսական աճի 1,2% զգուշավոր ցուցանիշ:

Представляя в парламенте РА утвержденный правительством проект госбюджет на 2010 год, министр финансов Армении Тигран Давтян сообщил, что в уточненном проекте бюджета расходы на оборону в 2010 году были увеличены на 19.4 млрд. драмов, по сравнению с первоначальным вариантом, и в общей сложности составят 131 млрд. драмов. «Оборона – это та сфера, финансирование которой будет осуществляться в тех объемах, которые необходимы для должного обеспечения обороны нашей страны », – подчеркнул он.
Помимо этого, по словам главы Минфина, в уточненном проекте госбюджета по сравнению с первоначальным вариантом на 2 млрд. драмов увеличен размер финансовой помощи Нагорному Карабаху.
Тигран Давтян также сообщил, что особое место в проекте госбюджета отводится на восстановление школ в областях Армении, на что будет направлена значительная доля грантовых средств Евросоюза (100 млн. евро).
Согласно уточненному проекту госбюджета на 2010 года общие доходы госбюджета Армении составят 742 млрд. драмов вместо предусмотренных ранее 676 млрд. драмов, что позволит увеличить общий объем доходов на 65 млрд. драмов. При этом, расходная часть бюджета будет увеличена на 75 млрд. драмов и составит 935 млрд. драмов, вместо запланированных ранее 859 млрд. драмов. А дефицит госбюджета в 2010 году составит 193 млрд. драмов или 6% от ВВП. На 2010 год предусмотрен осторожный показатель экономического роста в размере 1,2%.