10 Դեկտեմբեր 2009 - 12:18 AMT
Կառավարության հաստատած 2010 թ. պետբյուջեի նախագիծը ՀՀ խորհրդարանին ներկայացնելով, Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը հայտնեց, որ բյուջեի հաստատված նախագծում 2010 թ. պաշտպանությանը հատկացված ծախսերը նախնական տարբերակի համեմատ ավելացել են 19.4 մլրդ դրամով` եւ ընդհանուր առմամբ կազմում է 131 մլրդ դրամ: «Պաշտպանությունն այն բնագավառն է, որի ֆինանսավորումը իրականացվելու է այն ծավալով, ինչն անհրաժեշտ է մեր երկրի պաշտպանությունն ապահովելու համար», – ընդգծել է նա:
Բացի դրանից, ֆինանսների նախարարության ղեկավարի խոսքերի համաձայն, պետբյուջեի ուղղված նախագծում, նախկինի համեմատ, 2 մլրդ դրամով ավելացվել է Լեռնային Ղարաբաղին տրվող օգնությունը:
Տիգրան Դավթյանը նշել է նաեւ, որ պետբյուջեի նախագծում հատուկ տեղ է տրված Հայաստանի շրջաններում դպրոցների վերականգնման համար, որի իրագործմանն է
ուղղվելու Եվրամիության գրանտային միջոցների զգալի մասը (100 մլն եվրո):
2010 թ. պետբյուջեի ուղղված օրինակի համաձայն, Հայաստանի պետբյուջեի ընդհանուր շահույթը կազմում է 742 մլրդ դրամ` նախատեսված 676 մլրդ դրամի փոխարեն, ինչն էլ հնարավորություն կտա շահույթի ընդհանուր ծավալն ավելացնել 65 մլրդ դրամ: Ընդ որում, բյուջեի ծախսային մասը կավելանա 75 մլրդ դրամով եւ կկազմի 935 մլրդ դրամ` նախկինում ծրագրված 859 մլրդ դրամի փոխարեն: 2010 թ. պետբյուջեի դեֆիցիտը կկազմի 193 մլրդ դրամ, կամ 6 % ՀՆԱ-ից: 2010 թ. նախատեսված է տնտեսական աճի 1,2% զգուշավոր ցուցանիշ:

Defense spending for 2010 has been increased by AMD 19.4 billion, as compared with the original version and amount to AMD 131 billion, the Armenian Minister of Finance Tigran Davtyan said presenting the draft state budget in Parliament approved by the Government. In addition, according to finance minister, the financial assistance to Nagorno-Karabakh has been also increased by AMD 2 billion in the updated draft budget compared with the original version.
Tigran Davtyan also informed, that a large proportion of EU grant funds (100 million euro) will be directed to rebuilding of schools in the regions of Armenia.
According to the updated draft budget for 2010, the total Armenian state budget revenues will amount to AMD 742 billion instead of previously projected AMD 676 billion, which will help to increase total revenue by AMD 65 billion. The expenditure part of the budget will be increased by AMD 75 billion, and reach AMD 935 billion, instead of the previously projected AMD 859 billion. The state budget deficit in 2010 will amount to AMD 193 billion, or 6 per cent of GDP. 1.2 per cent of economic growth is projected for 2010.