10 Դեկտեմբեր 2009 - 13:44 AMT
Հայաստանի կառավարությունը ուժեղացրել է պետական մասնակցությամբ առեւտրային կազմակերպությունների հսկողությունը
Դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցած կառավարության նիստի ժամանակ Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը ներկայացրել է 50 տոկոս եւ ավելի պետական մասնակցությամբ առեւտրային կազմակերպություններում վերստուգող հանձնաժողովների 2008 թ. գործունեության նկատմամբ հսկողության իրականացման արդյունքների մասին ամփոփ հաշվետվություն:
Հաշվետվությունն ամփոփելով, Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանի կառավարությունը 1.5 տարի է վատնել, որպեսզի պարզի, թե պետական մասնակցությամբ քանի ձեռնարկություն կա, եւ ինչպես է պետությունն իր սեփականատիրական ֆունկցիաներն իրականացնում դրանցում: Սակայն, նրա խոսքերի համաձայն, կային ձեռնարկություններ, որոնք գոյություն ունեն միայն իրավաբանորեն: Այդպիսիք մոտ 500 են, որը վկայում է այն մասին, որ պետությունը դեռեւս չի կարողանում արդյունավետ կառավարել պետական մասնակցությամբ ձեռնարկությունները: «Փաստորեն, գրեթե բոլոր ձեռնարկություններում հայտնաբերվել են թերություններ: Դրանց վերահսկողությունը պետք է իրականացնեն նախարարները, որովհետեւ վերահսկիչ հանձնաժողովները հաշվետու են նրանց», – ավելացրել է կառավարության ղեկավարը:
Պետական մասնակցությամբ կազմակերպությունների գործունեության արդյունավետության բարձրացման խնդիրը, ըստ Տիգրան Սարգսյանի, պետք է լուծվի մինչեւ 2010 թ. ավարտը, իսկ այն կազմակերպությունները, որոնք այդ ժամանակահատվածում չեն սեփականաշնորհվի, դրանց վրա համապատասխան վերահսկողություն կսահմանվի:

На заседании правительства 10 декабря министр финансов Армении Тигран Давтян представил отчеты деятельности контрольных комиссий за 2008 год в коммерческих организациях, государственное участие в которых составляет 50% и более.
Комментируя отчет, премьер-министр Армении Тигран Саркисян сказал, что правительство Армении потратило 1.5 года на то, чтобы уточнить, сколько есть организаций с госучатием и как государство выполняет функции собственника в них. Однако, по его словам, все еще есть предприятия, которые существуют лишь с юридической точки зрения. Таких предприятий порядка 500, и это свидетельствует о том, что государство все еще не может эффективно управлять компаниями со своим участием. «Практически во всех компаниях с госучастием обнаружены недостатки. Контроль над ними должен стать предметом личной ответственности министров, поскольку контрольные комиссии подотчетны именно им», – добавил глава правительства.
Проблема повышения эффективности деятельности организаций с госучастием, по словам Тиграна Саркисяна, должна быть решена до конца 2010 года, а в организациях, которые не будут приватизированы в течение этого периода, должен проводиться соответствующий надзор.