10 Դեկտեմբեր 2009 - 14:31 AMT
«Արեւելյան գործընկերությունը» մի շարք հնարավորություններ կընձեռի նախագծի մասնակից երկրներին թե’ տնտեսական, եւ թե’ քաղաքական ոլորտում: Այդ մասին հայտնեց Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսը Երեւանի պետական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի եւ ուսանողների հետ կայացած հանդիպմանը: Նրա խոսքով, Լատվիան օժանդակում է Եվրամիության նախաձեռնությունը:
«Հարց է առաջանում` ինչու՞ ենք մենք այդքան հետաքրքրված այդ նախագծով: Մենք գտնում ենք, որ ժամանակն է, որպեսզի ԵՄ փոխի իր դիրքորոշումն արեւելյան երկրների նկատմամբ եւ զարգացնի հարաբերությունները Հարավային Կովկասի հետ»,- նշեց Լատվիայի նախագահը` ավելացնելով, որ նախագիծը կխորացնի քաղաքական երկխոսությունը ԵՄ անդամ երկրների եւ «Արեւելյան գործընկերության» մասնակիցների միջեւ: Ընդ որում նա նշեց, որ Հայաստանը` որպես նախագծի մասնակից երկիր, պետք է երկու նպատակ հետապնդի` ԵՄ մասնակից երկրների հետ անցագրային ռեժիմի պարզեցում եւ ազատ առեւտրի գոտու մասին պայմանագրի կնքում:
«Առայժմ այդ երկու հարցերը պետք է առաջնային լինեն երկրի համար, պետք չէ չափազանց շատ խնդիրներ ստանձնել»,- ընդգծեց Զատլերսը` ավելացնելով, որ Լատվիան պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել եւ կիսվել սեփական փորձով:
Նա անդրադարձավ նաեւ Թուրքիայի` եվրոպական ընտանիք մտնելու հնարավորությանը` ասելով, որ դռները բաց են բոլոր այն երկրների համար, որոնք համապատասխանում են ԵՄ չափանիշներին:

“Восточное партнерство” откроет ряд возможностей для стран-участниц проекта как в экономическом, так и в политическом смысле. Об этом заявил президент Латвии Валдис Затлерс на встрече с профессорско-преподавательским составом и студентами Ереванского государственного университета. По его словам, Латвия поддерживает инициативу Евросоюза.
«Возникает вопрос, почему мы так заинтересованы в проекте? Мы считаем, что пришло время, чтобы ЕС поменял свою позицию по отношению к восточным странам и развил отношения Южным Кавказом» – отметил президент Латвии, добавив, что проекта углубит политический диалог между странами-членами ЕС и участниками «Восточного партнерства». При этом он отметил, что Армения, как страна-участница проекта, должна преследовать две цели – упрощение визового режима со странами-участницами ЕС и заключение договора о зоне свободной торговли.
«Пока эти вопросы должны быть приоритетными для страны, не надо брать на себя слишком много задач», – подчеркнул Затлерс, добавив, что Латвия готова оказать поддержку в этом вопросе и поделиться своим опытом.
Он также обратился к вопросу о возможном вступлении Турции в европейскую семью, сказав, что двери открыты для всех стран, которые соответствуют стандартам ЕС.